Życie ponad stan. Konsekwencje i symptomy. Zmień złe nawyki

Każdego zachęcamy do realizowania swoich pasji i tworzenia warunków sprzyjających poprawie swojej jakości życia. Jednocześnie jednak zwracamy uwagę, by dążenia te opierać na racjonalnych przesłankach, a nie impulsach i braku refleksji.

W przeciwnym wypadku możemy zacząć żyć ponad stan, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty płynności finansowej.

Co to jest życie ponad stan?

Życie ponad stan oznacza życie oparte na zdecydowanie wyższych wydatkach niż dochodach, bez uzasadnienia tego stanu rzeczy realnymi potrzebami. Przejawem takiego zjawiska jest też uszczuplanie swoich oszczędności poprzez niekontrolowane wydatki, co z czasem może doprowadzić do zapaści finansowej i nieodwracalnej utraty środków.

Duża rozbieżność pomiędzy wydatkami i dochodami naturalnie prowadzi do konieczności uzupełnienia funduszy, najczęściej przy pomocy kredytów lub pożyczek. Niestety jednak jest to jedynie czasowe rozwiązanie problemu, które szybko może doprowadzić do wytworzenia się spirali zadłużenia.

Symptomy życia ponad stan

Osoby żyjące ponad stan przejawiają cały szereg zachowań i tendencji, które z czasem doprowadzają do utraty kontroli nad swoimi własnymi finansami.

Są to np. takie zjawiska, jak:

 • Większe wydatki niż dochody – oczywiście nie zawsze zwiększenie wydatków wiąże się z nieodpowiedzialnością, ale jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przynajmniej od kilku miesięcy, należy potraktować to jako przejaw negatywnej tendencji w gospodarowaniu swoimi środkami finansowymi.
 • Zbyt częste zaciąganie kredytów – kredyty lub pożyczki są niejednokrotnie jedyną drogą do zakupu wymarzonego domu, samochodu, czy też do rozkręcenia własnego biznesu. Jeśli jednak zaciągane są zbyt często i w zbyt dużej ilości, możliwość utraty płynności finansowej staje się bardzo realna.
 • Brak oszczędności – sam brak większych oszczędności nie oznacza jeszcze, że żyjemy ponad stan. Niemniej jeśli od dłuższego czasu jesteśmy „na minusie”, oznacza to sytuację niekorzystną i – w perspektywie czasu – niebezpieczną.
 • Nadmierna konsumpcja – oznaką życia ponad stan jest też tendencja do kupowania rzeczy zbyt drogich jak na swoje możliwości, ale też do nabywania zbyt dużej ilości dóbr zbędnych. Może to w krótkim czasie doprowadzić do trwałej zapaści finansowej.
 • Brak świadomości swoich wydatków – symptomem życia ponad stan jest też brak wiedzy na temat stanu swoich finansów, w tym nieświadomością przewyższania swoich wydatków względem dochodów.

Konsekwencje życia ponad stan

Długotrwałe funkcjonowanie w oparciu o kredyty i pożyczki może nieść bardzo negatywne skutki. Przede wszystkim banki ostatecznie upomną się o spłatę swoich zobowiązań, a w przypadku braku możliwości ich uregulowania – zaistnieje ryzyko utraty nawet całego majątku dłużnika.

Długi negatywnie odbijają się także na stanie psychofizycznym, z niespłaconymi zobowiązaniami wiąże się bowiem bezustanne poczucie stresu. Sytuacja ta jest niebezpieczna dla zdrowia osoby zadłużonej i może doprowadzić do jego trwałej utraty.

Jak przywrócić finansową równowagę? Zmienić złe nawyki

Jedynym sposobem na odwrócenie ciężkiej, finansowej sytuacji, jest zmiana swoich nawyków i zachowań.

My polecamy kilka sprawdzonych sposobów na szukanie oszczędności i regulowanie wydatków, takich jak:

 • Lista miesięcznych wydatków – przede wszystkim zachęcamy do sporządzania szczegółowej listy swoich wydatków, segregując je na kategorie (artykuły spożywcze, rachunki, paliwo, rozrywki, itp.). Precyzyjna lista pozwala na dokładnie zapoznanie się z miesięcznymi wydatkami i ograniczenie niepotrzebnych kosztów.
 • Gromadzenie oszczędności – po ograniczeniu wydatków, ważnym krokiem będzie dążenie do zbierania oszczędności, za które powinny być nabywane wszelkie dodatkowe dobra i usługi. Oszczędności powinny być też zgromadzone na wypadek przejściowych kłopotów i chwilowej utraty dochodów.
 • Skonsolidowanie kredytów – może okazać się, że łatwiej będzie nam spłacać jeden kredyt konsolidacyjny, niż kilka różnych zobowiązań. Warto rozważyć taką opcję, bowiem daje ona dużą szansę na ograniczenie wzrostu zadłużenia.

Jeśli kredyt, to tylko korzystny

Problemy finansowe mają swoje źródło także z wyboru nieodpowiedniego, drogiego kredytu. Zachęcamy, by w razie konieczności zaciągnięcia zobowiązania finansowego wybrać tani kredyt i odpowiednio dostosowany do potrzeb. Lendo Polska pomoże w dobraniu takiej właśnie oferty kredytowej.

Życie ponad stan – droga do utraty płynności finansowej

Generowanie zbyt dużych wydatków w stosunku do dochodów może doprowadzić do bardzo trudnej, niekorzystnej sytuacji finansowej. Zachęcamy, by nie żyć ponad stan i zwracać uwagę na swoje codzienne wydatki, by ostatecznie nie popaść w spiralę długów. Dzięki Lendo Polska możliwe będzie dobranie takiego kredytu, który okaże się łatwy w spłacie i nie doprowadzi do trudności finansowych.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.