Co to jest zdolność kredytowa i jak jest liczona?

Jeżeli składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, na pewno spotkasz się z pojęciem zdolności kredytowej. Oznacza to nic innego jak zdolność do spłacenia w terminie pożyczki lub kredytu, o który wnioskujesz. Zdolność kredytowa to podstawowy czynnik, który instytucje finansowe biorą pod uwagę w momencie rozpatrywania Twojego wniosku. Zależy ona od wysokości i źródła dochodu (czas i forma zatrudnienia), wysokości Twoich miesięcznych wydatków, wieku a także od historii kredytowej i obecnego zadłużenia. Instytucja finansowa, która analizuje Twój wniosek po uwzględnieniu wszystkich tych danych szacuje ryzyko związane z przyznaniem Ci kredytu i przedstawia jego warunki.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, można posiłkować się chociażby kalkulatorami dostępnymi w Internecie. Po wypełnieniu podstawowych danych, takich jak wysokość miesięcznych zarobków oraz zobowiązań, sytuacja rodzinna (stan cywilny, dzieci), otrzymamy szacunkową wysokość kredytu, jakiego jest skłonny udzielić nam bank. Oczywiście same dochody to nie wszystko. Aby mieć pełny obraz sytuacji, najlepiej sprawdzić swoje dane w BIK. Każdy obywatel ma prawo do płatnego pobrania raportu w BIK na swój temat. Należy jedynie założyć konto oraz dokonać weryfikacji tożsamości poprzez dokonanie przelewu z konta, a następnie uregulować opłatę za pojedynczy raport lub regularne informacje.

Co wpływa pozytywnie na zdolność kredytową?

  • Wysokość dochodów
  • Stabilność uzyskiwanego dochodu dochodu
  • DTI (relacja dochodu do wydatków)
  • Wiek. W przypadku niewysokiego kredytu gotówkowego czy pożyczki na dowolny cel nie jest to aż tak istotne, a banki preferencyjne traktują emerytów, doceniając stałe źródło dochodów, ale jeśli szukamy nie pożyczki lecz np. 50 tys. kredytu na wykończenie domu, wówczas im wyższy wiek, tym zdolność kredytowa maleje
  • Cel kredytu/pożyczki
  • Pozytywna historia w BIK

Co wpływa negatywnie na zdolność kredytową?

   • Rodzaj stosunku pracy, z jakiego uzyskuje się dochód i brak ciągłości zatrudnienia, np. Częste zmienianie pracy, działalność gospodarcza prowadzona krócej niż 12 miesięcy
   • Zadłużenie, egzekucja komornicza
   • Brak lub krótka historia kredytowa
   • Negatywna historia kredytowa
   • Wiarygodność kredytowa
   • Terminowe regulowanie płatności, np. prąd, gaz, telefon

Jak zbudować swoją zdolność kredytową?

Im młodszy konsument, tym szansa na otrzymanie np. szybkiej pożyczki czy kredytu na samochód maleje. Głównie dlatego, że posiada zwykle bardzo krótką historię kredytową. Dlatego też warto jak najszybciej budować swoją historię w BIK. Najprostszym sposobem jest wzięcie niskiej pożyczki gotówkowej lub dokonanie niewielkiego zakupu, np. telefonu czy roweru, na raty, co może być bardzo korzystne, gdyż wiele firm oferuje raty 0%. Jest to zakup, którego i tak większość osób by dokonała, a regularne spłacanie rat trafia do BIK i podwyższa zdolność kredytową. Innym sposobem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie karty kredytowej, ale ten sposób wymaga pewnej samodyscypliny. Łatwo jest popaść w szał zakupów, gdy -pozornie - płacimy nie swoimi pieniędzmi. Dlatego lepiej wziąć kartę z minimalnym limitem, aby nie była nadmierną pokusą.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jeśli wiemy, że czeka nas większy wydatek i szukamy np. kredytu na remont lub pożyczki na wykończenie domu, w kwocie np. na 50 tys. czy na 100 tys., bez pozytywnej historii i dużej zdolności kredytowej nie mamy szans na otrzymanie kredytu. Pierwszym krokiem na drodze do poprawienia swojej zdolności kredytowej jest zamówienie raportu BIK. Następnie należy jak najszybciej wyeliminować te negatywne wpisy, na które mamy najłatwiejszy wpływ. Najlepiej zacząć od spłaty i wykreślenia tych zobowiązań, które są najniższe, a zatem uporanie się z nimi będzie najszybsze i najłatwiejsze. Np. zapomniane raty na krzesła czy zaległy abonament na siłowni nie powinny być zbyt dużym obciążeniem domowego budżetu, a pozwolą na szybkie wyeliminowanie negatywnych wpisów, które obniżają zdolność kredytową. Warto pamiętać, że wpisy nie znikają same z siebie, niekiedy należy zwrócić się do instytucji finansowej lub firmy, u której mieliśmy zadłużenie, z prośbą o wykreślenie negatywnego wpisu.

Na pozytywną zdolność kredytową w naturalny sposób wpływają nasze dochody, prosta podwyżka o 100 zł miesięcznie, relatywnie niewielka, sprawia, że nasze roczne dochody wzrastają o 1200 zł. O 200 zł już o 2400 zł. Poprawia to wskaźnik DTI, czyli relację dochodów do wydatków, im wyższe będą dochody, tym mniejszym procentem będą dotychczasowe zobowiązania.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis okazał się pomocny. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi poradami i informacjami, np. … czy … (linki wewnętrzne)/

 

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.