ROR – co to jest?

Z tzw. ROR-ów korzysta praktycznie każdy z nas, choć nazwa ta bardzo rzadko jest eksponowana przez banki, a wykorzystuje się ją jedynie w fachowym nazewnictwie produktów bankowych. Czym w takim razie są ROR-y? I na co klient powinien zwrócić szczególną uwagę dobierając taki rodzaj produktu?

Czym jest ROR?

ROR to inaczej rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Choć nazwa tego rodzaju rachunku nie przez wszystkich jest kojarzona, w praktyce jest to podstawowy rachunkiem oferowany przez banki. Posiada go zdecydowana większość Polaków do opłacania zakupów, rachunków, czy też wskazuje go pracodawcy jako rachunek, na które ma zostać przelane wynagrodzenie.

ROR jest rachunkiem bankowym przeznaczonym tylko i wyłącznie dla osób fizycznych (posiadających pełną zdolność do czynności prawnej).

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy służy zarówno gromadzeniu środków, jak i do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych. W praktyce więc, rachunek ten będzie służył zarówno zbieraniu oszczędności, jak i też do przeprowadzania transakcji.

Kto może założyć ROR?

Co do zasady, niniejszy rodzaj rachunku mogą założyć osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnej, tj. takie, które ukończyły 18 rok życia. Rachunek ten może jednak być założony także dla osób niepełnoletnich, niemniej korzystanie z RORu będzie możliwe dopiero po ukończeniu 13 roku życia, tj. po uzyskaniu ograniczonej zdolności do czynności prawnej.

Istotne też, konto będzie mogło być wykorzystywane przez osobę niepełnoletnią jedynie w takim zakresie, w jakim wyrazi na to zgodę jej przedstawiciel ustawowy.

Jak założyć rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy?

Założenie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego dokonywane jest przez zawarcie z bankiem umowy jego prowadzenia. Jej podpisanie może nastąpić przede wszystkim w oddziale banku, do czego wymagany będzie dokument tożsamości klienta. Cały proces trwa do kilkunastu minut i odbywa się podczas jednej wizyty (konieczne będzie jedynie oczekiwanie na wydanie karty płatniczej). Istnieje również możliwość złożenia wniosku o założenie konta przez Internet.

W tym celu klient będzie musiał podać w specjalnym formularzu elektronicznym dane niezbędne do utworzenia rachunku, a następnie odczekać na dostarczenie mu kopii umowy przez kuriera. Część banków proponuje też swoim klientom inną formę potwierdzenia umowy, tj. poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Jakie są koszty założenia ROR-u?

Założenia i prowadzenia rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w przypadku bardzo wielu ofert bankowych nie wiąże się z żadnymi opłatami. Należy jednak zwrócić uwagę, że opłaty mogą już być pobrane za dodatkowe produkty powiązane z kontem, takie jak np. użytkowanie karty debetowej.

Opłaty będą również pobierane w związku z usługą zlecania przelewów bankowych. O ile za zlecanie zwykłych przelewów krajowych opłata naliczana jest bardzo rzadko, tak pewna kwota będzie już pobrana za przelew ekspresowy, czy też za przelew zagraniczny (istotne też będzie, czy przekazanie środków nastąpi do kraju Unii Europejskiej, czy też nie).

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na ROR?

Oczywiście jednym z podstawowych kryteriów, jakie klient powinien wziąć pod uwagę w kwestii doboru odpowiedniego dla siebie rachunku, jest kwestia kosztów związanych z jego utrzymaniem. Warto jednak zwrócić uwagę także na bardziej prozaiczne elementy, takie jak np. dostępność bankomatów, z których będzie możliwa darmowa wypłata gotówki.

Zwracamy też uwagę, że z perspektywy klienta bardzo przydatne będą narzędzia bankowości internetowej, pozwalające np. na otwieranie dodatkowych kont oszczędnościowych, czy też lokat inwestycyjnych. Przed podpisaniem umowy prowadzenia rachunku należy zorientować się, jakie możliwości w tym zakresie zaoferuje dany bank.

ROR – po prostu zwykłe konto

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy jest prawdopodobnie najpopularniejszym produktem bankowym, który posiada zdecydowana większość z nas. Rachunek ten może służyć zarówno do gromadzenia oszczędności, jak i wykonywania płatności.

Co ważne, ROR przeznaczony jest tylko dla osób fizycznych i może zostać założony jedynie przez osobę pełnoletnią.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.