Przyczyny odmowy kredytu

·            Jakiewarunki należy spełniać, by wystąpić o kredyt?

·            Jakie są przyczyny odmowy kredytu?

·            Czy otrzymam informację o przyczynie odmowy udzielenia kredytu?

Negatywna decyzja kredytowa zwykle jest przykrym doświadczeniem. Często oznacza opóźnienie realizacji jakiegoś przedsięwzięcia, marzenia czy pilnego zakupu, jak również konieczność szukania innego finansowania lub złożenia wniosku kredytowego w innej instytucji. Liczba zapytań kredytowych może jednak mieć wpływ na wiarygodność kredytową. Dlatego, zanim złożycie zapytanie kredytowe, sprawdźcie, jakie macie szansę na jego otrzymanie. Zachęcamy również do złożenia zapytania o ofertę poprzez naszą platformę, gdyż współpracujemy nie tylko z bankami, ale i firmami pożyczkowymi, których polityka kredytowa jest zwykle bardziej liberalna. Dlatego jeśli jeden bank odmówi wypłaty kredytu naszemu klientowi, to niewykluczone, że szereg innych instytucji przychyli się do jego wniosku kredytowego.

Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić o kredyt?

Aby ubiegać się o kredyt konsumencki na lendopolska.pl, Klienci muszą upewnić się, czy spełniają następujące kryteria:

 • Wiek powyżej 18 lat (nie ma górnego limitu wieku, ale większość naszych partnerów przyznaje pożyczki osobom do 80 r.ż.)
 • Posiadanie polskiego obywatelstwa
 • Uzyskiwanie dochodów w Polsce (w przypadku pracy za granicą pensja powinna wpływać na polskie konto)
 • Brak negatywnych wpisów w biurze informacji kredytowej (BIK) oraz w biurach informacji gospodarczej (KRD)

„Mała wskazówka: jeśli zdarzy się, że twoje zaległe zobowiązanie trafi do rejestru długów (zwykle zobowiązania do 30 dni nie trafiają do baz), postaraj się, żeby spłacić je w pierwszej kolejności. To poprawi szanse na otrzymanie kredytu”.

Jakie są przyczyny odmowy kredytu?

Lendo Polska nie udziela kredytu i nie decyduje o jego przyznaniu. Przesyłamy jedynie wniosek kredytowy klienta do banków i firm pożyczkowych, z którymi współpracujemy.  To nasi partnerzy decydują o przyznaniu pożyczki gotówkowej lub kredytu.

 

Jakie są najczęstsze powody odmowy kredytu?

1. Zbyt niskie i/lub nieregularne dochody – jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową albo ledwo co otworzyłeś swoją firmę, to również może to obniżać twoje szanse na kredyt.

2. Liczne zobowiązania kredytowe – wysokie zarobki mogą nie wystarczyć do otrzymania pożyczki, jeśli wskaźnik DTI (debt to income) jest zbyt wysoki. Bank  lub firma pożyczkowa może odrzucić wniosek o kredyt, gdy mamy już kilka lub kilkanaście różnych kredytów, np. kredyt hipoteczny, raty na komputer, pralkę i toster, kredyt na samochód, wysoki limit na karcie kredytowej czy pożyczkę studencką.

3. Zbyt wiele zapytań kredytowych – tutaj polityka banków bywa bardzo różna, ale część instytucji może ocenić Klienta zbyt często pytającego o kredyt jako mniej wiarygodnego.

4. Krótki staż pracy lub częste zmiany pracy – stabilne źródło dochodów jest bardzo ważne dla większości firm finansowych, zatem krótki staż pracy lub częste zmiany pracodawców mogą zwiększyć profil ryzyka, ponieważ w ocenie banku może się zdarzyć, że dana osoba przestanie uzyskiwać dochody lub staną się one niższe lub mniej regularne.

5. Wiek – Zarówno młody, jak i zaawansowany wiek Kredytobiorcy wnioskującego o udzielenie kredytu może być przeszkodą do uzyskania kredytu. Młody wiek Kredytobiorcy często powiązany jest z niestabilnym źródłem dochodów co obniża zdolność kredytową. W innej sytuacji są osoby w zaawansowanym wieku, które pobierając emeryturę lub rentę zyskują wyższą zdolność kredytową ale z racji na wiek nie otrzymają kredytu długoterminowego. Stąd też największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby w wieku mieszczącym się w przedziale 25-60 lat.

6. Brak historii kredytowej – im szybciej, zaczniesz budować swoją historię kredytową, tym lepiej. Brak danych powoduje, że bank nie wie, jakiego rodzaju jesteś konsumentem, a zatem, czy będziesz terminowo spłacać zaciągnięty kredyt. Dlatego nawet jeśli możesz sobie pozwolić na kupno tabletu, komputera czy wakacji od ręki, zastanów się, czy nie warto skredytować takiego zakupu, aby zbudować dobrą historię kredytową. Podobnie w przypadku niewielkiego kredytu na remont czy wzięciu karty kredytowej.

Pamiętaj, że złożenie wniosku o kredyt na stronie lendopolska.pl nie jest zobowiązujące, a dzięki temu, ze Twoje zapytanie trafia jednocześnie do kilku banków i instytucji finansowych otrzymujesz NIE oferty marketingowe czy symulacje i porównania wirtualnych kredytów, ALE wiarygodne, konkretne propozycje przygotowane w oparciu o bieżącą sytuację finansową, a tym samym jesteś świadomy swojej wiarygodności kredytowej.

Czy otrzymam informację o przyczynie odmowy udzielenia kredytu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli Bank lub firma pożyczkowa odmówi konsumentowi udzielenia kredytu na podstawie informacji zawartych w bazach danych a więc w biurze informacji kredytowej (BIK) lub w biurze informacji gospodarczej (BIG np. KRD) lub w zbiorze danych kredytodawcy (Bankowy Rejestr) to Bank lub firma pożyczkowa zobowiązana jest przekazać konsumentowi niezwłocznie i bezpłatnie informację o wynikach tego sprawdzenia oraz wskazać bazę danych w której sprawdzenia dokonano. W praktyce zatem kredytodawca poinformuje o przyczynie odmowy udzielenia kredytu gdy przyczyną tą jest przykładowo jakiś negatywny wpis w KRD. W innych wypadkach niż wymienione kredytodawcy nie mają obowiązku informowania o przyczynach odmowy udzielenia kredytu.

Konsument powinien zawsze korzystać z takiego rozwiązania, jest to korzystne dla niego, w przypadku decyzji pozytywnej każdy konsument będzie wiedział, czy ma szansę na negocjowanie parametrów kredytu, a w przypadku negatywnej decyzji, czy może zrobić coś, aby jednak pożyczkę otrzymać. Na przykład, gdy na ocenie zaważył młody wiek lub zbyt niskie dochody, można dodać jednego z rodziców jako współkredytobiorcę.

Warto poznać przyczyny odmowy udzielenia kredytu by ustalić jakie czynności należy podjąć by zwiększyć swoje szanse na kredyt konsumencki  podczas składania kolejnego wniosku. Jeśli chcecie wiedzieć więcej przeczytajcie, o tym, co to jest zdolność kredytowa, a także jak wykorzystać możliwości oferowane przez bank szybko poprawić płynność finansową.

 

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.