Po jakim czasie pożyczka lub kredyt ulega przedawnieniu?

Kiedy pożyczka ulega przedawnieniu? Każdy kredyt czy pożyczka – niezależnie od tego, czy brany w banku, czy w firmie pożyczkowej – wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Podpisując umowę zgadzamy się na warunki, w których zawarty jest dokładny termin zwrotu określonej kwoty. Jeśli tego nie zrobimy, najpierw naliczane są odsetki, później możemy mieć do czynienia z konsekwencjami prawnymi. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy uda im się uniknąć problemów, jeśli po prostu zaczekają, aż pożyczka ulegnie przedawnieniu. Czy to jest jednak opłacalne?

Przedawnienie pożyczki i kredytu – kiedy następuje?

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, by dług został przedawniony, muszą upłynąć 3 lata (w stosunku do kredytodawców prowadzących działalność gospodarczą) bądź 6 lat (jeśli pieniądze dostaliśmy od osoby prywatnej). Zatem niezależnie od tego, czy o kredyt zwróciliśmy się do banku, czy do firmy pożyczkowej, termin przedawnienia jest dokładnie taki sam.

Warto też dodać, że w przypadku pożyczek ratalnych te wspomniane 3 lata muszą być odliczane osobno od każdej kolejnej raty. W praktyce oznacza to, że dopóki nie minie wskazany czas od terminu ostatniej raty, nasz dług nadal będzie obowiązywał. Proces przedawnienia może zostać przerwany, co z kolei reguluje art. 113 Kodeksu cywilnego. Stanie się tak w chwili, kiedy pożyczkodawca zgłosi się do sądu celem odzyskania swojej należności bądź gdy konsument postanowi uznać dług, w związku z czym rezygnuje z prawa do przedawnienia.

Trzecim wyjściem jest rozpoczęcie mediacji przez obie strony, co ma na celu uzgodnienie alternatywnego rozwiązania, prowadzącego ostatecznie do zwrotu określonej sumy. Dodatkowo obliczanie czasu przedawnienia zmieniło się nieco od 2018 roku. Okres 3 lat pozostał, jednak tylko teoretycznie – zgodnie z przepisami termin przedawnienia musi przypadać na ostatni dzień roku. W związku z tym, w niektórych przypadkach, przedawnienie wypadnie po upływie blisko 4 lat, ponieważ zacznie obowiązywać dopiero od 31 grudnia.

Konsekwencje niespłacania pożyczki

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek wsparcie finansowe – pożyczkę w banku, pożyczkę w firmie pozabankowej bądź pożyczkę u osoby prywatnej – powinniśmy dokładnie przestudiować proponowaną nam umowę. To tam znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące terminowej spłaty zadłużenia.

Dla przykładu chwilówki są zwykle udzielane na krótki termin, najczęściej 30 dni.

Z kolei typowy kredyt ratalny wymaga od nas comiesięcznego regulowania zobowiązania. Nawet kiedy spóźnimy się z ratą o zaledwie kilka dni, zostaną już naliczone odsetki, dlatego ostateczna kwota podlegająca zwrotowi będzie wyższa. Wysokość odsetek zależy od banku czy instytucji, do której zwróciliśmy się w sprawie kredytu. Im dłużej zwlekamy ze spłatą długu, tym bardziej będzie on rósł. Możemy też zostać obciążeni kosztami wynikającymi z próby odzyskania pieniędzy. Oznacza to, że firma pożyczkowa może zażądać od nas zwrotu opłat, jakie poniosła, kiedy ponaglała nas o zwrot danej sumy. Nie wspominając o tym, że istnieje duża szansa, że czekają nas wizyty windykatora, a ostatecznie nawet egzekucja komornicza. Każde z tych działań może zostać podjęte jeszcze przed upłynięciem 3 lat – to oznacza, że nie będziemy mogli liczyć na przedawnienie pożyczki. Do tego czasu kwota, którą powinniśmy zapłacić, znacznie wzrośnie, być może nawet dwukrotnie.

Czy warto czekać na przedawnienie pożyczki?

Decydując się na taki krok, podejmujemy ogromne ryzyko. Istnieje niewielka szansa, że pożyczkodawca – nawet jeśli jest to osoba prywatna, którą znamy z najbliższego otoczenia – nie będzie starał się prawnie odzyskać powierzonych pieniędzy. 3 lata (a w określonych przypadkach 6) to wystarczająco długo, by oczekiwać, że bank czy firma, poza pisemnymi bądź telefonicznymi ponagleniami, zdecyduje się wejść na drogę sądową, by wymusić na nas zwrot kredytu.

Przedawnienie pożyczki czy inne wyjście?

Spirala długów sprawia, że trudno nam odzyskać płynność finansową, w związku z czym nasze zobowiązania rosną.

Dlatego tak istotne jest, by przed zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli nieprzewidziany wydatek sprawił, że rozważamy wzięcie kredytu, nie możemy zdecydować o tym w przeciągu jednej chwili. Najpierw należy dokładnie przeanalizować oferty różnych banków bądź firm, żeby wybrać tę najlepszą, a przede wszystkim – zastanowić się jeszcze raz, czy na pewno musimy się zadłużać, by poradzić sobie z problemami finansowymi.

Warto pamiętać, że każdy konsument ma prawo do odstąpienia od umowy, co dotyczy również wszelkich kredytów i pożyczek. W ciągu 14 dni od daty dopełnienia wszelkich formalności możemy zrezygnować z zobowiązania. Oczywiście musimy wówczas oddać otrzymane pieniądze. To doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto po prostu się rozmyślił i nie chce ryzykować, że nie uda mu się spłacić długu. Jeśli już wzięliśmy pożyczkę, jednak nie dajemy sobie rady z terminową spłatą, to lepiej wypowiedzieć umowę niż oczekiwać, że kredyt ulegnie przedawnieniu. W ten sposób ryzykujemy, że będziemy musieli zwrócić jeszcze więcej, tymczasem po wypowiedzeniu umowy trzeba jedynie uregulować tę kwotę, którą otrzymaliśmy do tej pory.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.