Podstawowe pojęcia dotyczące pożyczania pieniędzy (RRSO, oprocentowanie, prowizja i BIK)

 • Czym jest RRSO?
 • Co to jest oprocentowanie pożyczki?
 • Kiedy zapłacisz prowizję za wzięcie kredytu?
 • Jakie dane zbiera BIK?

Zanim zdecydujesz się na wzięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego, warto dobrze przygotować się do porównania otrzymanych ofert. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki słownik podstawowych pojęć finansowych. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wzięciu pożyczki, a także sprawdzić jej warunki. Przeczytaj dokładnie co oznaczają pojęcia, którymi operuje się w ofertach kredytowych.

Czym jest RRSO?

RRSO to całkowity koszt kredytu, który poniesiesz pożyczając pieniądze. Jest on wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty Twojego kredytu w stosunku rocznym. Im RRSO jest niższe, tym oferta jest bardziej atrakcyjna, bo zapłacisz mniej za pożyczone pieniądze. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie ofert różnych kredytów i pożyczek. Oprócz oprocentowania, RRSO uwzględnia także wszystkie pozostałe koszty kredytu, są to na przykład: opłaty, np. przygotowawcza, prowizje, czy różne ubezpieczenia dodatkowe: od utraty pracy czy na wypadek choroby.

Co to jest oprocentowanie pożyczki?

Oprocentowanie kredytu lub pożyczki to jeden z najczęściej podawanych parametrów oferty. Oprocentowanie naliczane jest od udostępnionej kwoty kredytu. Może mieć charakter stały lub zmienny. Od dnia 1 stycznia 2016 roku oprocentowanie (odsetki) maksymalne obliczane jest w następujący sposób: 2 x wysokości odsetek ustawowych (odsetki ustawowe = stopa referencyjna NBP + 3,5%). Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5%, co da nam: 2 x (1,5% + 3,5%) = 2 x 5% = 10%. Oczywiście oprocentowanie jest tylko jedną z kilku składowych kosztów kredytu.

Kiedy zapłacisz prowizję za wzięcie kredytu?

Prowizja to zazwyczaj jednorazowa opłata, która jest pobierana przez instytucję finansową przy wypłacaniu kredytu lub pożyczki. Prowizja, zwłaszcza przy kredytach na krótki okres, może mieć bardzo duży wpływ na wysokość RRSO. Jeśli Twoja pożyczka na przykład na 2 lata, ma wysoką prowizję za jej udzielenie, może to spowodować nawet kilkukrotny wzrost RRSO. Im wyższa kwota, tym bardziej prowizja wpływa na całkowity koszt kredytu, zwłaszcza gdyby miała to być prowizja kredytowana, która podwyższa kwotę zobowiązania.

Warto pamiętać, że prowizja jest opłatą jednorazową, więc w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, jej wartość nie zostanie nam zwrócona. Zatem jeśli nasza zdolność kredytowa nam na to pozwala, by negocjować z bankiem warunki kredytu, to w czasie ustalania ostatecznego kształtu umowy kredytowej, lepiej zdecydować się na niższą prowizję, nawet kosztem wyższego oprocentowania.

Jakie dane zbiera BIK?

BIK to skrót nazwy Biura Informacji Kredytowej, instytucji, która została założona przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. BIK zbiera i udostępnia instytucjom finansowym dane m.in. dotyczące Twojej historii kredytowej. BIK gromadzi i udostępnia dane klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych. Instytucja, do której zwracasz się o pożyczkę, zanim jej udzieli, sprawdza w BIK Twoją dotychczasową historię , czyli inaczej mówiąc - Twoją wiarygodność.

Przygotowując się do wzięcia sporej pożyczki, można samodzielnie sprawdzić swoje szanse na otrzymanie kredytu. Każdy konsument może zamówić (niestety, odpłatnie) swój raport w BIK, który pokaże, jak do tej pory regulowaliśmy swoje zobowiązania i jaki jest nasz scoring w banku.

Teraz, kiedy wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze, wypełnij wniosek kredytowy, a następnie wybierz najlepszą dla siebie propozycję kredytu lub pożyczki gotówkowej.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.