Pożyczka na umowę zlecenie? Czy można ją dostać?

Umowa zlecenia wciąż jest popularną formą pracy w Polsce, szczególnie wśród ludzi młodych. Jeszcze kilka lat temu przyznanie kredytu konsumenckiego na podstawie takiej umowy było bardzo utrudnione, aktualnie jednak trend do pewnego stopnia uległ zmianie na korzyść konsumentów. Jak aktualnie prezentuje się szansa na otrzymanie kredytu w oparciu o taki sposób zarobkowania?

Umowa zlecenia – czym jest?

Umowa zlecenia nie jest stricte rodzajem umowy o pracę, nie nawiązuje też stosunku pracy między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W związku z tym, osobie „zatrudnionej” na podstawie umowy zlecenie nie przysługują przywileje wynikające z kodeksu pracy, takie jak urlop wypoczynkowy, urlop chorobowy, ale też długi okres wypowiedzenia oraz ochrona przed zwolnieniem.

Wynika to z faktu, że umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną regulowaną w Kodeksie cywilnym. Na jej podstawie, zgodnie z art. 734 KC, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Taką czynnością może być oczywiście wykonywanie określonych prac na rzecz zleceniodawcy.

Umowa zlecenie – dlaczego ma wpływ na zdolność kredytową?

Umowa zlecenie, mimo tego, że może być podstawą przyznania kredytu lub pożyczki, nie wpływa tak pozytywnie na zdolność kredytową jak umowa o pracę (szczególnie umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony). Wynika to z faktu, że umowa zlecenia zawierana jest co do zasady na czas określony, po upływie którego może zakończyć się współpraca pomiędzy jej obydwoma stronami.

Co więcej, rozwiązanie umowy zlecenia jest obaczone mniejszymi rygorami niż rozwiązanie umowy o pracę, która ustawowo posiada długi czas wypowiedzenia. Z perspektywy banku lub firmy pożyczkowej, potencjalny kredytobiorca, którego źródłem dochodu jest umowa zlecenia, może wydawać się mniej wiarygodnym klientem niż osoba posiadająca „stałe” zatrudnienie.

Wszystko zależy od dochodu i branży

Jednakże umowa zlecenia nie przekreśla szans na uzyskanie pożyczki czy kredytu. Należy bowiem mieć świadomość, że dochody osób pracujących na podstawie umowy zlecenia mogą być zasadniczo wyższe niż osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (umowa cywilnoprawna nie wymaga odprowadzania szeregu składek, pieniądze te mogą więc podnieść wynagrodzenie zleceniobiorcy).

Istotne jest też, dla jakiej branży świadczona jest praca przez zleceniobiorcę.

Dla przykładu, programista zatrudniony na podstawie umowy zlecenie może zarabiać zdecydowanie więcej, niż osoby zatrudnione na podstawie umów analogicznych w innych dziedzinach. Z pewnością nie będzie pozostawało to bez znaczenia z perspektywy banku czy firmy pożyczkowej.

Jakie warunki stawiają banki i firmy pożyczkowe?

Aby zabezpieczyć swój interes, instytucje pożyczkowe mogą mieć dodatkowe oczekiwania wobec wnioskodawców osiągających dochody z tytułu umów zlecenia.

Jednym z podstawowych wymogów jest minimalny czas trwania umowy, wynoszący – co do zasady – przynajmniej sześć miesięcy (choć wiele banków określa to minimum jako okres dwunastomiesięczny). Kluczowe mogą być też dochody osiągane na podstawie umowy zlecenia. Dla niektórych firm i banków oczekiwane minimum może wynosić nawet niecałe 1000 zł, dla innych jednak minimalna kwota może być wyższa.

Zależy to oczywiście od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy i reguł wypracowanych przez daną instytucję.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Warto również podkreślić, że osiąganie dochodów z tytułu umowy zlecenia nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kredyt ten ma charakter długoterminowy, dlatego bank może bardziej rygorystycznie podejść do kwestii oceny zdolności kredytowej klienta.

Korzystny kredyt na umowie zlecenia – wybierz najlepszą ofertę

Nawet będąc zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia można oczekiwać korzystnych warunków kredytu, który będzie optymalny w spłacie i będzie dostosowany do możliwości wnioskodawcy. Dzięki Lendo Polska możliwe jest odnalezienie pożyczki na niezwykle korzystnych warunkach, także dla osób osiągających dochody z tytułu umowy cywilnoprawnej.

Umowa zlecenia nie przekreśla szans na kredyt

Choć jeszcze jakiś czas temu banki i instytucje pożyczkowe negatywnie oceniały zdolność kredytową osób osiągających dochód w oparciu o umowę zlecenie, aktualnie trend ten jest korzystniejszy. Osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną, jeżeli tylko posiada odpowiedni staż zatrudnienia i osiąga właściwe dochody, z powodzeniem może ubiegać się o przyznanie pożyczki.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.