Oszczędne i ekonomiczne auto – jakie wydatki musisz przewidzieć?

Zakup samochodu to nie tylko koszt związany z ceną zakupu pojazdu. Co więcej, nawet kupno tańszej jednostki nie oznacza jeszcze, że będzie ona wiązała się z niższymi kosztami utrzymania. Trzeba bowiem opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC, uregulować podatek od zakupu, wykonywać różne naprawy, czy spłacać kredyt samochodowy – jeżeli auto nie zostało nabyte za gotówkę.

Oszczędne auto, czyli jakie?

Oczywiście nie istnieje jeden konkretny samochód, który z natury będzie oszczędny i tani w utrzymaniu. Jeśli kupimy tańsze auto, teoretycznie może być ono bardziej awaryjne. Kupując samochód z silnikiem diesla, który charakteryzuje się mniejszym spalaniem, musimy liczyć się z większymi kosztami napraw. Kupno starszego auta będzie wprawdzie mniej kosztowne, ale ubezpieczenie samochodu – już niekoniecznie. Czynników, które wpływają na ostateczne koszty związane z zakupem samochodu, jest bardzo wiele i wszystkie należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup wybranego egzemplarza.

Jakie paliwo jest bardziej oszczędne?

Każdy nabywca samochodu musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiego paliwa ma korzystać jego pojazd. Czy ma być to benzyna, czy może diesel? Każde z paliw ma swoje zalety i ma swoich zwolenników, ale postaramy się wskazać to nieco bardziej przyszłościowe rozwiązanie.

Diesel – mniej pali, mniej kosztuje, ale…

Jeszcze do niedawna ceny diesla były niższe od benzyny, teraz jednak różnica zdaje się zacierać. Niemniej silniki diesla wciąż pobierają odczuwalnie mniej paliwa od silników benzynowych, co na pewno przekłada się na pewne oszczędności. Co ciekawe, diesel jest z założenia nieco bardziej zrywny od benzyny i lepiej sprawdza się w bardziej dynamicznej jeździe. Niemniej z drugiej strony, silniki diesla są bardziej skomplikowaną konstrukcję od „benzyniaków” (turbosprężarka, filtr cząstek stałych, koło dwumasowe), przez co są znacznie droższe w naprawie, a dodatkowo bardziej narażone na awarie. Owszem: benzyna to nieco większe spalanie, ale jednostka tego typu jest prostsza i tańsza w eksploatacji.

Benzyna przyszłością?

Zakup samochodu benzynowego ma jeszcze jeden atut: może być wykorzystywany w połączeniu z silnikiem hybrydowym, który – dzięki wykorzystaniu energii kinetycznej generowanej przez pojazd – może wspierać jazdę i minimalizować zużycie paliwa, choć zakup takiego auta jest już nieco większym wydatkiem, na który konieczny może być np. kredyt na samochód. Stopniowo coraz większą popularność zyskują też samochody elektryczne, te są jednak wciąż bardzo drogie, stacji ładowania w Polsce nie jest zbyt wiele, niewielu jest też fachowców potrafiących dokonywać napraw w tego typu pojeździe. Planując zakup auta oszczędnego i ekonomicznego, nie powinniśmy patrzeć w kierunku aut o takim napędzie.

Coroczne przeglądy techniczne – same w sobie nie są drogie

Przegląd techniczny w nowym pojeździe wykonuje się dopiero po trzech latach, kolejno po dwóch, a następnie już corocznie. Koszt wykonania przeglądu jest określony prawem i wynosi 99 złotych (162 z instalacją LPG). Ewentualnie koszt ten może być większy o 50%, jeżeli właściciel samochodu spóźni się z dokonaniem przeglądu o 45 dni. Koszty te nie są mimo wszystko szczególnie duże.

Naprawa samochodu – tutaj ceny są bardzo zróżnicowane

W każdym pojeździe prędzej czy później coś w końcu się zepsuje, należy więc być przygotowanym na ewentualną naprawę. Oczywiście w przypadku samochodu nowego, usterki zaczną pojawiać się prawdopodobnie dopiero po kilku latach od zakupu, ale kupując auto używane – musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili może się coś zwyczajnie zepsuć. Ceny ewentualnych napraw są ściśle związane z klasą pojazdu: inaczej będą kształtowały się w segmencie B czy C, a inaczej – E czy F. Zależy to także od marki pojazdu i jego rocznika. Trzeba też pamiętać, by nigdy nie przeznaczać wszystkich swoich środków na zakup auta, nawet zaciągając kredyt samochodowy: naprawy mogą czasami kosztować kilka tysięcy złotych! Ceny napraw – od czego zależy? Oczywiście ceny napraw są zróżnicowane i zależą zarówno od marki, klasy samochodu, jak i również uszkodzonego modułu. Szukając jednak możliwe niedrogiego w utrzymaniu pojazdu, należy raczej skupić się na nieco niższym segmencie i nie decydować się na zakup samochodu bardziej luksusowego.

Ile to faktycznie kosztuje…?

Dla przykładu, naprawa sprzęgła w pojeździe w segmencie B może kosztować w okolicach 1000 zł, a w klasach wyższych – ok. 4000 – 5000 zł. Zwykła żarówka przeznaczona dla auta miejskiego to koszt ok. 10 zł, a dla modeli luksusowych – ok. 100 zł. Wymiana turbiny w pojeździe o silniku diesla to z kolei koszt nawet kilku tysięcy złotych (benzyniaki nie mają tego problemu). Również wymiana tarcz hamulcowych może okazać się bardzo droga w samochodzie wyższej klasy i kosztować kilkukrotnie więcej, niż zakup kompletu dla pojazdów miejskich. Należy koniecznie mieć to na uwadze szukając oszczędnego auta, szczególnie jeżeli do jego zakupu zaciągamy kredyt na samochód.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to koszt przynajmniej kilkuset złotych – z założeniem, że kierowca posiada szereg zniżek. W praktyce, w optymistycznych wariantach, samo OC samochodu kosztuje ok. 1000 zł, ale może być też wielokrotnie droższe – np. w przypadku znacznie droższych, bardziej luksusowych samochodach. Dobierając samochód tańszy w ubezpieczeniu, należy mieć świadomość, jakiego rodzaju pojazdy rzadziej ulegają wypadkom (tego typu statystyki brane są pod uwagę przy wyliczaniu składki). Warto wybrać np. samochód o mniejszej pojemności silnika, o mniejszej prędkości maksymalnej, czy o niższych kosztach naprawy. Znacząco wpływa to na cenę ubezpieczenia OC.

Kalkulator OC może Ci pomóc!

Zastanawiając się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, warto przestudiować ofertę różnych firm ubezpieczeniowych – stosując np. kalkulator OC dostępny na stronach internetowych. Wprawdzie tańsze ubezpieczenie OC może mieć nieco gorszą ofertę, opiewającą np. na niższe kwoty ubezpieczenia, ale mimo wszystko może wydać się korzystniejsze właścicielowi pojazdu. Aktualnie konkurencja ubezpieczeniowa jest naprawdę duża i nie ma konieczności, by sięgać po ofertę danej firmy tylko z przyzwyczajenia. Inny ubezpieczyciel może przedstawić znacznie korzystniejszą propozycję, które bardzo pozytywnie wpłynie na ostateczną cenę OC samochodu.

Dodatkowe ubezpieczenie

Oprócz OC, możliwe jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – gwarantującego np. opcje holowania w czasie awarii, gwarantującego samochód zastępczy, czy nawet pomoc w naładowaniu akumulatora czy dostarczenia paliwa. Zakres i sposób przyznawania takich ubezpieczeń jest bardzo różny. Za niewielką, kilkunastozłotową składką miesięczną może być klientowi udzielona szerokorozumiana pomoc w trakcie różnych zdarzeń drogowych. Opony na lato i zimę W Polsce nie ma wprawdzie obowiązku jazdy na oponach zimowych, ale zdrowy rozsądek podpowiada, by jednak w okresie silnych mrozów zakładać ogumienie dostosowana do takich warunków. Koszt zakupu kompletu opon to średnio ok. 1000 zł, a do tego doliczyć należy koszty związane z zakładaniem ogumienia i ewentualne koszty przechowywania nieużywanego kompletu. Alternatywą jest zakup opon całorocznych, choć nie każdy jest zwolennikiem tego rozwiązania. Trzeba też mieć na uwadze, że brak opon zimowych – w razie kolizji – może wiązać się z problemami ubezpieczeniowymi: ubezpieczenie samochodu typu autocasco może przewidywać, że brak „zimowek” może wpływać na wysokość wypłaty (ubezpieczenie OC takiego zapisu mieć już nie może).

Zarejestruj swój samochód

Samochód rejestruje się w miejscu swojego zamieszkanie, a dokładniej – w starostwie powiatowym (lub w urzędzie miasta w przypadku miast na prawach powiatu). W zależności od tego, ile dokumentów musi zostać wydanych przez urząd, w najdroższym wariancie rejestracja auta to koszt 256 złotych.

Pamiętaj o podatku!

Należy też pamiętać, że po zakupie samochodu dokonanego na podstawie umowy sprzedaży nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (druk PCC-3). Podatek ten wynosi 2% od wartości zakupu i musi zostać zgłoszony i opłacony do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Oczywiście podatek ten jest tym wyższy, im droższy był samochód. Nie jesteśmy zobligowani do opłacania niniejszego zobowiązania podatkowego, jeżeli kupujemy samochód na podstawie faktury VAT. A koszty autostrad i parkingów? Niestety poruszając się po drogach publicznych często zobligowani jesteśmy do ponoszenia kosztów np. związanych z parkingiem. Tutaj ceny są różne: w większych miastach godzina postoju w strefie parkingowej oscyluje wokół 3 zł. Parkingi zorganizowane to na ogół ok. 10-15 zł za cały dzień, choć nie jest to kwota sztywna. Należy też pamiętać o opłatach za autostrady. W Polsce wciąż nie ma zbyt wielu odcinków płatnych, a kosz przejazdu po nich jest umiarkowanie drogi: np. przejechanie całym odcinkiem płatnym dla autostrady A1 wynosi 30 zł dla samochodu osobowego.

Kredyt samochodowy – jak go dobrać?

Oczywiście wybierając kredyt na samochód decydującym elementem jest jego cena, czyli wszelkie odsetki i prowizje przewidziane przez bank. Niełatwo jest wybrać odpowiedni kredyt, warto jednak zwracać uwagę na jego RRSO, na ewentualne kary kredytowe, czy dodatkowe produkty z nim związane (np. możliwość odroczenia rat kredytowych).

Ranking kredytów samochodowych – warto nim się posiłkować

Aby ułatwić sobie wybór, warto rzucić na ranking kredytów samochodowych: mogą dać wyobrażenie o ogólnych ofertach kredytowych i ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Należy jednak zwracać uwagę, by decydować się na warunki transparentne, jasne, gwarantujące niskie prowizje i oprocentowanie, a przede wszystkim – elastyczne.

Koszt samochodu? Nie tylko cena!

Pamiętajmy, że kosztem samochodu jest nie tylko jego cena. To także OC samochodu, koszty napraw, eksploatacji (przeglądy techniczne, wymiana opon), czy nawet koszty podatkowe, rejestracji, czy kredytu. Szukając pojazdu oszczędnego, warto mieć to wszystko na uwadze: pozornie tani w zakupie samochód może okazać się drogi w remoncie i w codziennym użytkowaniu.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.