Niespłacanie kredytu – dowiedz się, co Ci grozi

Wiele osób zadaje bardzo często pytanie, czym tak naprawdę grozi niespłacenie kredytu. W Polsce zadłużanie się jest zjawiskiem dość powszechnym i jest tematem, z którym każdy już miał w jakimś stopniu do czynienia. Niniejszy artykuł poświęcony został tematyce pożyczek oraz kredytów, a także wszelkich konsekwencji, które mogą wyniknąć z nieterminowego wywiązania się z opłacenia kwoty zadłużenia.

Dlaczego Polacy zaciągają kredyt?

Zaciąganie kredytu czy pożyczki zawsze związane jest z odsetkami, które sprawiają, że oddawana kwota jest większa od tej pożyczonej.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu?

Sytuacja taka może zdarzyć się, gdy zdarzy się sytuacja nagłych, nieprzewidzianych kosztów. Trudna sytuacja finansowa może również zaistnieć na skutek choroby, utraty pracy lub nawet odziedziczenia długu w spadku. Oczywiście nie są to jedyne sytuacje. Część Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu, gdyż spłacanie rat bardziej kalkuluje się niż comiesięczne opłacanie wynajmu.

Jak porozumieć się z bankiem w sprawie zadłużenia?

Czasami bywa tak, że osoba nie jest w stanie opłacić terminowo kwoty zadłużenia. W tej sytuacji pierwszym działaniem powinna być rozmowa z bankiem, który udzielił kredytu. Im szybciej dojdzie do kontaktu, tym lepsze rozwiązania będzie można wynegocjować z bankiem na korzyść osoby zalegającej ze spłatą.

Nowe warunki dla dłużnika mogą polegać na:

 • obniżeniu rat przez wydłużenie okresu spłaty zadłużenia,
 • wakacjach kredytowych (nawet na kilkanaście miesięcy),
 • zamianie starego kredytu na nowy na korzystniejszych warunkach,
 • konsolidacji kilku zobowiązań i scalenie ich w jeden kredyt, z dłuższym okresem spłaty (korzystne dla osób, które mają więcej niż jeden kredyt).

Konsekwencje nieterminowego nieopłacenia zobowiązań kredytowych

W pierwszej kolejności nieterminowe opłacenie raty związane jest z naliczeniem odsetek karnych. Ich wysokość często zależna jest od zawartej z bankiem umowy oraz kwoty samych rat. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy zadłużenie nie jest opłacone przez dłuższy czas.

Oczywiście bank będzie usiłował odzyskać pieniądze poprzez kontakt telefoniczny oraz pocztowy. W przypadku długoterminowego zalegania z należnością oraz zignorowania wezwań do zapłaty bank ma prawo do częściowego lub całościowego wypowiedzenia umowy o kredyt.

Oznacza to, że osoba zadłużona będzie musiała spłacić kwotę długu w ciągu 30 dni od daty wypowiedzenia. Jeżeli nie zostaną podjęte adekwatne działania, bank może wszcząć podstępowanie egzekucyjne przed sądem lub sprzedać dług firmie windykacyjnej.

Na czym polega postępowanie windykacyjne?

Firmy zajmujące się windykacją będą najpierw usiłowały skontaktować się z dłużnikiem w celu zaproponowania rozwiązania. Może ono być związane z rozłożeniem kredytu na mniejsze raty, kredytem konsolidacyjnym bądź innym porozumieniem. Jeżeli jednak do porozumienia nie dojdzie, podobnie jak bank, firma windykacyjna skieruje wniosek o postępowanie sądowe. W tej sytuacji dłużnik ma tylko 14 dni na spłatę kredytu. W przeciwnym wypadku wierzyciel otrzyma od sądu tytuł wykonawczy w sprawie egzekucji długu, a pracę rozpocznie komornik, który działa wedle przepisów polskiego prawa.

Ile może zabrać komornik sądowy?

Zgodnie z polskim prawem komornik ma prawo do zabrania 50 procent wynagrodzenia dłużnika, o ile kwota ta przewyższa minimalną krajową. Niestety nie jest to jedyne działanie, jakie może on podjąć. W sytuacji, w której komornik nie jest w stanie ściągnąć pieniędzy z konta bankowego, ma on prawo do przejęcia nieruchomości, samochodu lub drogocennych przedmiotów celem spłacenia zadłużenia.

Co jednak w sytuacji, gdy komornik nie może niczego zabrać?

Zdarzają się sytuacje, w których dłużnik nie posiada mieszkania, samochodu ani żadnych dóbr materialnych. Po skierowaniu pisma o weryfikację stanu majątkowego osoby zadłużonej i uzyskaniu odpowiedzi, komornik kieruje do sądu wniosek o wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Następuje wtedy umorzenie długu, jednak nie oznacza ono, że dług został anulowany, a jedynie wstrzymane jest postępowanie egzekucyjne. Nadal narastają odsetki, a zgodnie z prawem polskim komornik ma prawo wznowić je do okresu 10 lat.

Krajowy Rejestr Długów, BIK oraz BIG – konsekwencje długotrwałe

Na zakończenie artykułu, warto wspomnieć o KRD, BIK oraz BIG.

Informacje o historii zadłużeń z pewnością pojawią się w rejestrze długów oraz na w ewidencjach Biura Informacji Kredytowej w przypadku osób fizycznych tudzież Biura Informacji Gospodarczej w przypadku firm. Negatywna historia może utrudnić lub wręcz uniemożliwić w przyszłości uzyskanie nowego kredytu na korzystnych warunkach.

Główną funkcją ewidencji BIK oraz BIG nie jest, oczywiście, uprzykrzenie życia osobom szukającym kredytów. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona osób i firm poprzez powstrzymanie ich przed zaciąganiem kredytów, które mogą doprowadzić do niewyobrażalnie dużych odsetek i trudnych sytuacji finansowych w przyszłości.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.