Kredyt samochodowy czy leasing? Co wybrać dla firmy?

Przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na kupno samochodu za własną gotówkę. Co jednak zrobić, jeśli nie stać nas na nowy samochód, a potrzebujemy firmowego auta? Wówczas firmy najczęściej korzystają z dwóch rozwiązań - kredytu samochodowego oraz leasingu. Która z tych dwóch opcji będzie korzystniejsza dla Twojej firmy?

Kredyt samochodowy - na czym polega?

Kredyt samochodowy, w przeciwieństwie do zwykłego kredytu gotówkowego, zaciągany jest w banku na określony cel. W tym przypadku więc zaciągamy typowy kredyt na samochód. Warunki takiego kredytu mogą być bardzo atrakcyjne ze względu na to, że pojazd jest wówczas dla banku zabezpieczeniem w razie, gdybyśmy nie spłacili należności.

W przypadku każdego kredytu samochodowego, a więc celowego, musimy pamiętać, że możemy przeznaczyć go wyłącznie na zakup pojazdu. Nie musi to być samochód nowy, bowiem środki pieniężne możemy wydać również na samochód używany - także ten sprowadzany z zagranicy. Bardzo często możemy zawiesić kredyt na jakiś czas lub po prostu spłacić go wcześniej. Co więcej, gdy tylko otrzymamy fakturę za zakup samochodu, mamy możliwość odliczenia VAT w całości lub w połowie.

Co dzieje się z samochodem po spłaceniu całego kredytu? Wówczas zostajemy jego pełnoprawnymi właścicielami. Możemy więc zatrzymać samochód albo go sprzedać, jeśli tylko mamy na to ochotę.

Kredyt samochodowy może mieć również swoje wady. Przede wszystkim ze względu na to, że kredyt zaciągany jest w banku, musimy liczyć się z masą formalności. Czasem ich ilość może odstraszyć. Ponadto bardzo często banki wymagają wkładu własnego lub odpowiedniego zabezpieczenia. Wadą kredytów samochodowych jest też ich zmienne oprocentowanie. Istnieją też pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wliczenie samochodu w koszty uzyskania przychodów. W przypadku aut osobowych odpisy amortyzacyjne nie mogą sięgać więcej niż 20 tysięcy euro.

Alternatywa dla kredytu - leasing samochodowy

Inną opcją na zakup samochodu firmowego jest leasing samochodowy. Wygląda on trochę jak długoterminowy wynajem samochodu. Możemy rozróżnić dwa typy takiego leasingu - operacyjny oraz finansowy. W pierwszym przypadku czas użytkowania samochodu jest zazwyczaj krótszy niż okres całkowitego zużycia. Dodatkowo w umowie nie można zawrzeć klauzuli o wykupie.

Jeśli z kolei chodzi o leasing finansowy, czas użytkowania pojazdu jest równy okresowi amortyzacji, a w umowie może pojawić się klauzula o wykupie. Niewątpliwą zaletą leasingu jest fakt, że w przeciwieństwie do kredytu samochodowego, mamy do czynienia z dużo mniejszą ilością formalności. Odpada nam ogromna ilość dokumentów i szczegółowe prześwietlanie nas przez instytucje bankowe. Nawet jeśli bank odrzuci nasz wniosek o kredyt samochodowy, wciąż mamy szansę starać się o leasing. W przypadku leasingu operacyjnego, z każdej faktury możemy odliczyć podatek VAT. Jeśli chodzi o leasing finansowy, mamy możliwość zaliczenia go do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

Podobnie jak kredyt samochodowy, również leasing ma swoje minusy. Leasing nie dotyczy dowolnego pojazdu, a określonego, który uzgodniony jest już wcześniej i który musimy zakupić na podstawie faktury. To trochę jak wzięcie sprzętu AGD na raty. Rzadko kiedy możemy brać samochód używany w leasingu, dlatego też taki rodzaj zakupu samochodu wiąże się z wyższymi kosztami, bo zwykle mamy do czynienia z nowymi pojazdami. Dość niekorzystnie wypada przy tym wszystkim leasing operacyjny. Po pierwsze, koszty zwykle są dużo wyższe niż w przypadku leasingu finansowego. Po drugie i najważniejsze, jeśli w umowie nie ma klauzuli wykupu, po wygaśnięciu leasingu nie mamy prawa nabyć samochodu na własność. Nie możemy też w żaden sposób o nim decydować przed wygaśnięciem umowy.

Kredyt samochodowy czy leasing samochodowy - co wybrać?

Dla wielu przedsiębiorców kredyt samochodowy wydaje się być korzystniejszą opcją przede wszystkim ze względu na to, że za pożyczoną gotówkę możemy zakupić dowolny pojazd, możemy wcześniej spłacić raty i bardzo często mamy też możliwość decydowania o samochodzie jeszcze w trakcie spłacania kredytu (to jednak zależy od rodzaju zabezpieczenia). Oczywiście po spłacie auto przechodzi na naszą własność. Kolejna istotna kwestia to możliwość zakupienia używanego samochodu, co wielokrotnie wiąże się z niższymi kosztami.

Jednak zdarzają się sytuacje, że ze względu na naszą historię kredytową bank odrzuci nasz wniosek o kredyt.

Wówczas lepszym wyjściem jest leasing samochodowy, ponieważ możemy liczyć na pozytywną decyzję nawet w przypadku odmowy z banku oraz mniejszą ilość formalności.

Warto pamiętać, że w przypadku kredytu jesteśmy współwłaścicielami auta. Biorąc auto w leasing, jesteśmy jedynie jego użytkownikami. Oczywiście ma to swoje plusy, bo nie musimy np. martwić się naprawą samochodu, jednak nie możemy też wprowadzać żadnych zmian w zakresie jego wyglądu czy mechaniki. Jeśli chcemy kupić samochód do określonej kwoty, ale nie zdecydowaliśmy się na konkretny model, lepiej wziąć kredyt samochodowy. Jeśli jednak mamy złą historię kredytową, a jesteśmy zdecydowani na konkretny samochód, wówczas lepiej wziąć leasing. Ostateczny wybór zależy tylko od nas.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.