Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – co to jest i jak go otrzymać?

 • Kredyt konsolidacyjny definicja
 • Zalety kredytu konsolidacyjnego
 • Wady kredytu konsolidacyjnego
 • Dlaczego warto konsolidować pożyczki?
 • Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
 • Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Najprostszy sposób określenia, co to właściwie jest kredyt konsolidacyjny, sprowadza się do prostej definicji – jest to kredyt celowy, przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dla osób zadłużonych w kilku bankach i instytucjach finansowych jest to stosunkowo łatwy sposób do uzyskania kontroli nad domowym budżetem, ponieważ zamiast spłacać kilka rat w różnych instytucjach, co wiąże się z pamiętaniem o kwotach i terminach uiszczamy tylko jedną, zwykle niższą niż suma dotychczasowych zobowiązań. W Lendo Polska możesz uzyskać oferty od firm pożyczkowych i banków w kwocie od 1 000 zł do nawet 120 000 zł, wystarczy wypełnić wniosek.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny, którym obejmujemy całość bądź część naszych obecnych kredytów i pożyczek gotówkowych, zwykle jest udzielany na dosyć długi okres, co pomaga zmniejszyć wysokość spłacanej co miesiąc raty. Konsument zyskuje większą przejrzystość i kontrolę nad domowym budżetem, ponieważ nie musi pamiętać o wykonywaniu kilku, a czasem nawet kilkunastu rat. Jest to duża oszczędność czasu, jak również pieniędzy, gdyż instytucje finansowe zwykle mają w tabeli opłat i prowizji surowe kary za opóźnienia i związane z tym monity płatności. Co prawda ustawa antylichwiarska określa maksymalne pułapy podobnych opłat, tym niemniej jeśli wysokość miesięcznej raty wynosi np. 100 zł, a koszt monitu 30 zł, to kilka drobnych opóźnień może zmienić się w całkiem pokaźny wydatek. Jeżeli dodatkowo oprocentowanie spada z kilkudziesięciu czy nawet 20% w przypadku drogich kredytów gotówkowych, kart kredytowych itp., do poziomu poniżej 8-9%, to obciążenie budżetu domowego ratą kredytu konsolidacyjnego jest zdecydowanie mniejsze od rat płaconych wcześniej.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Niższa wysokość miesięcznej raty nie bierze się niestety z powietrza. Chcąc zmniejszyć obciążenie dla domowego budżetu, jakim są posiadane kredyty i pożyczki, musimy liczyć się z tym, że wydłużony zostanie okres kredytowania, a tym samym, nawet przy stosunkowo korzystnym RRSO zwiększy się całkowity koszt kredytu, jaki poniesiemy w wyniku konsolidacji. Na przykład, jeśli aby skonsolidować swoje obecne zobowiązania potrzebujemy 10 000 PLN, a miesięczna rata zamiast 500 złotych, które płacimy obecnie ma wynosić 250 złotych, okres kredytowania wydłuży się z 24 miesięcy do 48, a całkowity koszt kredytu wzrośnie, ponieważ dłużej ponosimy koszty kredytu. Zatem per saldo oddamy więcej niż gdybyśmy nie zdecydowali się na konsolidację.

 

Dlaczego warto konsolidować pożyczki?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że w zależności od banku lub rodzaju instytucji kredytowej, polityki kredytowej banku, a także momentu, kiedy braliśmy kredyt, oraz w związku z naszą aktualną sytuacją finansową parametry kredytu mogą się znacząco różnić miedzy sobą, nawet jeśli bierzemy je w stosunkowo niedużym odstępie czasu. Kredyty w bankach zwykle są tańsze niż w innych instytucjach finansowych, ale nie jest to regułą, ponieważ w mniejszych firmach możemy często trafić na promocje typu pierwsza pożyczka gratis. Po drugie – w zależności od aktualnej sytuacji finansowej banki prowadzą różną politykę finansową. Zwykle mniejsze lub nowo powstałe banki muszą dopiero zbudować swój portfel kredytowy, dlatego albo zachęcają klientów atrakcyjnymi warunkami i oferują tanie kredyty gotówkowe, albo prowadzą łagodniejszą politykę weryfikacji, a zatem możliwy jest w nich kredyt również dla zadłużonych. Na atrakcyjność oferty wpływa także ogólny nastrój na rynkach, wysokość stóp procentowych i sytuacja w gospodarce światowej, np. jeszcze 10 lat temu stopy procentowe przekraczały 6%, a zatem samo oprocentowanie kredytów przekraczało 24%, nie mówiąc już o RRSO. Dlatego kredyty sprzed kilku lat warto skonsolidować chociażby po to, by zyskać korzystniejsze warunki.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Zatem - wiedząc, że nie musimy konsolidować wszystkich naszych zobowiązań, a warunki, na jakich otrzymaliśmy poprzednie kredyty i pożyczki mogą mieć skrajnie różne parametry, najlepiej jest spłacić te, które mają najmniej korzystne warunki, szczególnie te z wysokim RRSO. Jeśli nie radzimy sobie z regulowaniem bieżących rat kredytów, w pierwszej kolejności spłacajmy także najmniejsze zadłużenia, których będzie najłatwiej się pozbyć, zmniejszy to radykalnie liczbę negatywnych wpisów do BIK, poprawiając naszą wiarygodność w oczach instytucji finansowych, a w przyszłości pozwoli nam na pożyczenie pieniędzy na korzystniejszych warunkach. Paradoksalnie, im lepsza jest nasza sytuacja finansowa, tym chętniej bank pożyczy nam pieniądze i możemy negocjować wysokość oferty, dlatego warto dbać o swoją wiarygodność finansową.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się niczym od aplikowania o zwykłą pożyczkę na samochód czy kredyt na remont. Wystarczy wypełnić wniosek, podając jako kwotę kredytu sumę pozwalającą nam na spłacenie całości bądź części dotychczasowych zobowiązań. Dopiero na etapie weryfikacji przez bank możemy być poproszeni o dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. zaświadczenia o dochodach. Różni się również procedura wypłaty kredytu. Niekiedy banki nie przelewają środków na konto klienta, ale w jego imieniu regulują aktualnie posiadane kredyty. W innych wypadkach to klient otrzyma pieniądze na konto, a bank zobowiąże go do samodzielnego uregulowania obecnych pożyczek.

W razie pytań odnośnie procedury, zapraszamy do kontaktu z naszym działem Obsługi Klienta 22 4444 777 info@lendopolska.pl

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.