Kredyt dla singli - co warto wiedzieć?

Uzyskanie kredytu, w szczególności hipotecznego jest trudniejsze dla osób żyjących w pojedynkę, ale nie jest to niemożliwe. Przedstawiamy najważniejsze informacje, jakie warto wiedzieć przed ubieganiem się o kredyt dla singli.

Jeszcze kilka lat temu banki niechętnie udzielały kredytów hipotecznych singlom. Jednak wzrost liczby osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe oraz poprawa poziomu życia Polaków sprawiły, że banki coraz częściej oferują nowe produkty dla tej grupy docelowej. Zobacz zatem czym jest kredyt hipoteczny dla singla i zdecyduj czy to odpowiednia opcja dla ciebie.

Kredyt dla singli a kredyt dla małżeństwa

Banki chętniej przyznają kredyt mieszkaniowy małżeństwom, niż osobom samotnym. Po pierwsze ich dochód jest większy. Po drugie banki chcą się zabezpieczać. W przypadku straty pracy przez singla powstaje ryzyko utraty płynności finansowej i wstrzymania tym samym spłat zobowiązania. Będąc w związku małżeńskim znacznie łatwiej poradzić sobie kiedy pracę traci jeden ze współmałżonków. Powyższe czynniki powodują, że single muszą liczyć się z większymi dodatkowymi kosztami kredytu, na przykład bank może wymagać dodatkowego ubezpieczenia.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla singla?

Uzyskanie kredytu uzależnione jest od zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Aby ją ocenić bank weryfikuje następujące kwestie:

 • historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – sprawdzenie historii spłaty dotychczasowych zobowiązań, na przykład pożyczek pozabankowych czy kredytów gotówkowych jest podstawą oceny ryzyka kredytowego.
 • wysokość i źródła dochodów oraz rodzaj umowy o pracę – w przypadku kredytu hipotecznego konsument musi mieć pewne zatrudnienie, które jest gwarancją bezproblemowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. W uprzywilejowanej pozycji są zatem kredytobiorcy zatrudnieni na bezterminowej umowie o pracę.
 • wysokość miesięcznych wydatków oraz innych, regularnych zobowiązań finansowych – bank musi wiedzieć, ile zarobków konsument wydaje na szeroko pojęte potrzeby. Konieczne jest podanie przybliżonych comiesięcznych kosztów życia. Niezbędne jest też doliczenie do tego wydatków na rachunki, czynsz oraz ewentualnie – inne zobowiązania. Szanse na najlepsze warunki kredytu mają ci, którzy zarabiają na tyle dużo i wydają na tyle mało, aby ich zarobki pozwalały na spłatę raty kredytowej.

Ponadto bank bierze pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek wnioskodawcy, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód. Osoby młode i mieszkańcy dużych miast, gdzie łatwiej znaleźć pracę, mają zatem większe szanse na uzyskanie kredytu dla singla.

Wskaźnik DTI a kredyt dla singla

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego jednym z czynników branych pod uwagę przy rozpatrywaniu zdolności kredytowej każdego wnioskodawcy jest wskaźnik DTI. Jest to wyrażony procentowo stosunek dochodów do zobowiązań kredytowych. Wysokość dochodów jest tylko jednym elementem, który decyduje o wysokości kredytu. Bardzo ważne jest też określenie, ile miesięczna rata będzie pochłaniała uzyskiwanych przez kredytobiorcę dochodów. Obecnie zaleca się, by miesięczne zobowiązania nie przekraczały 40% dochodów konsumenta.

O czym warto pamiętać ubiegając się o kredyt na mieszkanie?

Na zdolność kredytową klienta wpływa nie tylko historia kredytowa wnioskującego w BIK czy wysokość osiąganych dochodów. Istotne jest również posiadanie:

 • konkretnej oferty mieszkania – bank, przy pomocy rzeczoznawcy, dokona własnej oceny wybranego mieszkania i oprze na tym ustalenia, co do parametrów kredytu.
 • wkładu własnego – jest to wpłata określonej procentowo części wartości nieruchomości, na zakup jakiej jest zaciągany kredyt.

Wysokość kredytu dla singli

Kwota kredytu hipotecznego jest bezpośrednio uzależniona od wyniku weryfikacji kredytobiorcy. Nie da się zatem określić jednolitych „widełek” na jakie można liczyć przy ubieganiu się o kredyt. Wysokość miesięcznych zarobków i bieżących wydatków oraz zobowiązań to nie wszystko. Znaczenie dla wysokości kredytu ma również wspomniana wyżej wartość mieszkania po dokonaniu wyceny przez rzeczoznawcę bankowego. Ważna jest zatem korelacja między zdolnością kredytową (z naciskiem na zarobki i wydatki), a wartością mieszkania.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.