Karencja w spłacie kredytu – co warto o niej wiedzieć

Karencja jest jednym z rozwiązań, które ułatwiają spłatę kredytu. Można z niej skorzystać w przypadku przejściowych problemów finansowych lub w czasie, gdy spadły na nas niespodziewane wydatki z innego tytułu. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z windykacją lub egzekucją długu zobacz czym jest karencja w spłacie kredytu i co odróżnią ją od wakacji kredytowych oraz czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Czym jest karencja w spłacie kredytu?

Karencja w spłacie kredytu nie oznacza umorzenia wymagalnej raty kredytu, lecz jedynie przesunięcie terminu jej spłaty. Istota jej definicji jest związana z budową raty kredytu. Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Jeśli zdecydujemy się na karencję opóźniamy spłatę jedynie części kapitałowej raty kredytu. Nadal zgodnie z harmonogramem regulujemy inne składniki kredytu, takie jak odsetki czy ubezpieczenie.

Karencja kredytu najczęściej jest stosowana przez banki w następujących sytuacjach:

 • w początkowym okresie obowiązywania kredytu – wiele banków umożliwia przez okres kilku pierwszych miesięcy bark spłaty części kapitałowej raty kredytu, czasem możliwy jest także opóźnienie spłaty części odsetkowej;
 • pod koniec umowy kredytowej, kiedy już uregulowaliśmy odsetki i spłacamy jedynie część kapitałową;
 • w połowie okresu kredytowania – w tym czasie część kapitałowa zaczyna przeważać nad częścią odsetkową;
 • w przypadku kredytu z ratami malejącymi – w tym przypadku relacja pomiędzy częścią kapitałową a częścią odsetkową kredytu zmienia się nieco szybciej, niż przy kredycie z ratami stałymi.

Okres karencji kredytu zależy także od oferty banku. W zależności od indywidulanej sytuacji może obowiązywać minimum trzy miesiące do nawet trzech lat.

Po zakończeniu okresu karencji kredytobiorca ma obowiązek spłaty zaległych rat. Niespłacona część kapitałowa raty zostanie doliczona do pozostałych rat kredytu przez co wzrośnie ich wysokość lub wydłuży się okres kredytowania.

Wady i zalety karencji w spłacie kredytu

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z karencji w spłacie kredytu warto poznać zalety i wady tego rozwiązania.

Do mocnych stron karencji kredytu należy:

 • pomoc w przypadku nieprzewidzianych problemów finansowych;
 • uniknięcie wpisu do bazy dłużników w skutek opóźnień w spłacie kredytu;
 • uniknięcie przykrych konsekwencji wynikających z opóźnienia spłaty kredytu, takich jak postępowanie windykacyjne lub egzekucja komornicza.

Słabe strony karencji związane są z:

 • z opóźnieniem spłaty jedynie części kapitałowej raty, a nie całej raty;
 • dodatkowymi kosztami, na przykład naliczenie opłaty za odroczenie spłaty;
 • jedynie opóźnieniem spłaty kredytu, a nie jego umorzeniem. Tak czy inaczej będziemy musieli więc uregulować istniejące zobowiązanie;
 • zwiększenie wysokości rat lub wydłużenie okresu kredytowania.

Karencja w spłacie kredytu bez wątpienia ma swoje wady i zalety.

Warto jednak pamiętać, że nieinformowanie banku o spodziewanych kłopotach w spłacie raty jest zdecydowanie gorszym wyjściem, nie pozbawionym poważnych konsekwencji (z cofnięciem decyzji kredytowej włącznie). Dlatego też w ogólnym rozrachunku, w pewnych sytuacjach, warto skorzystać z tego rozwiązania, a nie zapętlać spiralę zadłużenia.

Karencja w spłacie kredytu a wakacje kredytowe

Karencja kredytu jest bardzo często błędnie utożsamiania z wakacjami kredytowymi. W odróżnieniu od karencji, wakacje kredytowe polegają na jednak odroczeniu spłaty całej raty kredytu. Korzystając z tego typu rozwiązania nie spłacamy zatem zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części zobowiązania.

Jak uzyskać karencję w spłacie?

Możliwość skorzystania z karencji w spłacie kredytu uzależniona jest najczęściej od braku zaległości w spłacie kredytu. W większości przypadków konieczne będzie także spłacenie części rat kredytu – minimum sześć rat.

Aby uzyskać karencję w spłacie kredytu należy złożyć wniosek w dowolnym banku. Ponadto należy dołączyć dokumenty potwierdzające naszą trudną sytuację finansową, które mogą pozytywnie wpłynąć na jego decyzję banku.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.