Jak obliczyć ratę kredytu samochodowego?

Planujesz zakupić samochód i zastanawiasz się, jaki rodzaj finansowanie wybrać do tej transakcji? Kupując auto, możemy wybrać rozliczenie gotówkowe, samochód na raty lub kredyt samochodowy w banku. Jeżeli zdecydujesz się na ostatnią opcję, warto wiedzieć, jak wysoka będzie rata kredytu samochodowego i w jakim stopniu obciąży ona Twój domowy budżet. Co ma wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego i jak ją obliczyć?

Rata kredytu samochodowego – co wziąć pod uwagę?

Obliczenie wysokości kredytu nie jest łatwe, dlatego najlepiej poprosić o pomoc pracownika banku, w którym planujemy zaciągnąć kredyt.

Wyliczając wysokość raty kredytu samochodowego, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest wysokość prowizji oraz sposób jej zapłaty – czy będzie to jednorazowa opłata uiszczana z góry, czy zostanie dodana do sumy kredytu. Decydującym elementem, mającym wpływ na wysokość raty, jest oczywiście kwota, jaką od banku będziemy pożyczać. Należy także wziąć pod uwagę oprocentowanie, liczbę rat oraz wszystkie koszty, które dolicza bank z tytułu obsługi kredytu.

Oprocentowanie – zmienne czy stałe?

Kredyt samochodowy może być oprocentowany na dwa różne sposoby: oprocentowaniem zmiennym lub stałym. W przypadku oprocentowania zmiennego należy liczyć się z możliwością wzrostu raty kredytowej, a co za tym idzie – wysokości całego kredytu. Jeżeli bierzemy kredyt z oprocentowaniem stałym, możemy łatwo wyliczyć ratę kredytową, używając funkcji PMT w Excelu.

Kredyt na samochód – rata balonowa

Kredyty z ratą balonową to całkiem specyficzne produkty, które cieszą się popularnością na rynku samochodowym.

Czym jest rata balonowa?

Jest to szczególny sposób spłaty zobowiązania, który polega na tym, że klient przez cały okres kredytowania spłaca jedynie odsetki. Kwota kapitału i ostatnia część odsetkowa zostaje spłacona w ostatniej, najwyższej racie. Rozwiązanie takie nie obciąża mocno budżetu domowego.

Ostatnią, wysoką ratę porównuje się często z wkładem własnym, jednak wpłacanym na koniec umowy kredytowej. Warto także pamiętać, że im dłużej trwa umowa, tym mniejszy procent wykupu będzie nas obowiązywał na koniec okresu jej trwania.

Raty balonowe są bardzo popularne szczególnie wśród osób, które zmieniają samochody dość często. Wraz z końcem kredytowania możliwe jest bowiem wymienienie samochodu na nowy. Spłacany samochód możemy odsprzedać i przeznaczyć uzyskaną kwotę na spłatę ostatniej raty. Dilerzy gwarantują odkupienie samochodu po cenie rynkowej, co również stanowi duży plus.

Jeżeli jednak chcemy zachować zakupiony wcześniej pojazd, ostatnią ratę balonową możemy podzielić na kolejne raty. To jednak wiąże się z kosztami, jakie zmuszeni będziemy podjąć, biorąc kolejny kredyt czy pożyczkę.

Kredyt na samochód – leasing konsumencki

Leasing konsumencki to umowa, która skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców. Dzięki niej leasingobiorca może odpłatnie używać samochodu przez określony czas. Leasing dostępny jest nawet przy niskiej zdolności kredytowej. Ponadto, raty leasingowe stanowią w całości koszty uzyskania przychodu, co znacząco obniża podatki.

Jak wybrać najtańszy kredyt na samochód?

Decydując się na wzięcie kredytu, ważne jest, aby wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. W tym celu musimy porównać propozycje różnych banków.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na RRSO. Współczynnik ten bierze pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale także inne koszty związane z kredytem. Wykorzystując wartość RRSO oraz analizę całkowitych kosztów, w szybki i łatwy sposób sprawdzimy, który kredyt jest najtańszy.

Jak wysoka może być kwota kredytu samochodowego?

Nie ma maksymalnej kwoty kredytu na auto. Banki udzielają kredytów samochodowych od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej i możliwości zabezpieczenia zobowiązania. Jeżeli więc dochody i majątek kredytobiorcy rekompensują potencjale ryzyko kredytowe, kredyt zostanie przydzielony, nawet gdy kwota wykracza poza ustalone wcześniej „widełki”.

Jak obliczyć ratę kredytu samochodowego?

Aby dokładnie obliczyć ratę kredytu samochodowego, najlepiej udać się po informacje do banku. Wtedy uzyskamy najdokładniejsze informacje. Możemy także oszacować wysokość takiej raty, korzystając z dostępnych w sieci narzędzi, czyli kalkulatorów rat kredytów samochodowych. Aby uzyskać jak najdokładniejszą kwotę, należy skrupulatnie podać wszystkie dane, których wymaga od nas kalkulator.

Jakie informacje mogą się przydać?

Przede wszystkim będziemy musieli uzupełnić kwotę kredytu, liczbę i rodzaj rat, oprocentowanie, prowizję itp. Pamiętajmy jednak, że są to dane czysto orientacyjne i faktyczna rata kredytowa może różnić się od tej, którą policzył nam kalkulator.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.