Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. W większości przypadków pieniądze te przeznaczane są na bieżące wydatki lub spełnienie długo odkładanych marzeń. Decydując się jednak na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, warto wcześniej wiedzieć, jak rata kredytu obciąży nasz domowy budżet.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Z definicji kredyt gotówkowy to kredyt konsumencki udzielany na dowolny cel konsumpcyjny. Nie może być on jednak przeznaczony na cele związane z działalnością gospodarczą. Jest to dobry sposób na pozyskanie środków, które można spożytkować w dowolny sposób. Zaletą kredytów gotówkowych jest łatwość ich zaciągania oraz duża dostępność. Według ustawy z 2001 roku, bank może udzielić kredytu gotówkowego o maksymalnej wartości 80 000 zł. Charakterystyczną cechą takiego finansowania jest także stosunkowo krótki okres kredytowania – zwykle jest to 6 lat, choć niektóre banki oferują kredyty konsumenckie na 10 lat.

Zalety kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe posiadają szereg zalet. Przede wszystkim ubieganie się o kredyt konsumencki jest niezwykle łatwe, a procedura badania zdolności kredytowej jest wyjątkowo prosta. Decyzja o przyznaniu kredytu zapada szybko i tak samo szybko następuje przekazanie środków. Banki nie stawiają wysokich wymagań wobec kredytobiorcy – zwykle wystarczy tylko stałe źródło dochodu oraz zdolność kredytowa. Zwykle w przypadku kredytów gotówkowych nie zachodzi także konieczność przedstawiania zabezpieczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest ogromna ilość ofert na rynku, dzięki czemu możemy znaleźć kredyt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Kredyt gotówkowy możemy uzyskać przez internet, często także bez przedstawiania zaświadczenia o dochodach.

Wady kredytu gotówkowego

Choć kredyty konsumenckie posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad, te także warto poznać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu. Największą wadą kredytów gotówkowych jest stosunkowo wysokie oprocentowanie, które oscyluje w okolicach 20% w skali roku. Ponadto, bez zabezpieczeń banki przyznają niskie kwoty kredytów, a wysokość udzielanego kredytu jest bezpośrednio związana z dochodami, jakie wykazuje wnioskodawca.

Z czego składa się rata kredytu?

Oczywistym jest, że rata kredytu to nie tylko część sumy pożyczonej od banku. Do tej kwoty należy doliczyć szereg opłat, m.in. marżę, stawkę referencyjną czy ubezpieczenie. W rzeczywistości kredyt kosztuje nas dużo więcej. Bank przecież na naszym kredycie także musi zarobić. Rata kredytu = część kapitałowa + część odsetkowa (marża + stopa bazowa) Część kapitałowa to środki, które pokrywają nasze zadłużenie wobec banku, natomiast część odsetkowa to wartość oprocentowania danego kredytu. O ile w trakcie spłacania nie zmienia się część kapitałowa, część odsetkowa może ulec zmianie.

Inne koszty kredytu

Odsetki to nie jedyne koszty, jakie zmuszeni jesteśmy ponieść, zaciągając kredyt gotówkowy. Poza oprocentowaniem banki często wymagają także wielu innych opłat. Jedną z nich jest prowizja, którą można wliczyć w raty lub zapłacić jednorazowo, z góry. Często musimy także zapłacić ubezpieczenie czy pokryć koszty cross-selingu. Jeżeli natomiast zaciągamy kredyt w obcej walucie, musimy liczyć się także z koniecznością zapłacenia podatku od dochodu z kredytu. Na końcową wysokość raty kredytowej mają wpływ wszystkie te czynniki, dlatego tak istotne jest, aby dokładnie zapoznać się z umową kredytową, a przed jej podpisaniem dopytać o wszystko pracownika banku.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Aby obliczyć ratę kredytu gotówkowego, należy całkowitą kwotę do zapłaty (kwota kredytu + całkowite koszty kredytu) podzielić przez ilość rat przewidzianych w harmonogramie. Do całkowitych kosztów kredytu nie wliczymy jednak tych opłat, które uiszczamy poza ratami, czyli jednorazowo. Obliczenie wysokości raty jest dużo prostsze, gdy mamy przy sobie umowę kredytową, w której znajdują się wszelkie potrzebne nam informacje.

Jak obliczyć ratę bez umowy?

Bez posiadania umowy kredytowej jesteśmy w stanie jedynie oszacować całkowity koszt kredytu, używając wskaźnika RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). RRSO wyrażane jest w sposób procentowy. Obejmuje nie tylko marżę oraz stawkę referencyjną, ale większość opłat związanych z udzieleniem kredytu. Znając RRSO, znamy całkowity koszt kredytu. Po dodaniu tej sumy do sumy kredytu otrzymamy całkowitą kwotę do zapłaty. Należy jednak pamiętać, że są to informacje szacunkowe. Wysokość raty możemy policzyć również, używając funkcji PMT w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Bardzo łatwym sposobem na obliczenie wysokości raty kredytowej są gotowe kalkulatory, które w łatwy sposób oszacują tę wartość za nas. Dzięki temu będziemy mogli szybko porównać także oferty kredytowe różnych banków i wybrać najtańszą.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.