Bierzesz rozwód - sprawdź ile będzie Ciebie to kosztować?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń co do stale zwiększającej liczby rozwodów - kończy się nim praktycznie co trzecie małżeństwo. Bez względu na przyczynę tego zjawiska, każdy kto zdecyduje się na sprawę rozwodową, musi liczyć się z poniesieniem kosztów.

Za co i ile muszą zapłacić obecni jeszcze małżonkowie?

Co generuje koszty rozwodu?

Sprawa rozwodowa kosztuje niewątpliwie dużo zdrowia, nerwów i czasu - to jeśli chodzi o część niematerialną rozwodu. Z drugiej strony pojawia się natomiast kwestia finansowa, która z całą pewnością uszczupli budżet rozwodzących się osób. Dobrze jest więc (przed złożeniem pozwu) ocenić, czy jesteśmy przygotowani na serię wydatków.

A co wchodzi w ich zakres? 

 • opłaty sądowe, 
 • pełnomocnik - adwokat lub radca prawny, 
 • biegli, 
 • ewentualne koszty mediacji, 
 • ewentualne koszty związane z przyznaniem alimentów, 
 • ewentualne opinie z różnych instytucji.

Te osoby, które będą w stanie wykazać i udowodnić swoją trudną sytuację finansową, mogą liczyć (po złożeniu odpowiedniego wniosku) o zwolnienie z kosztów sądowych – całkowicie lub częściowo.

Należy pamiętać, że na wysokość poniesionych przez nas opłat (o których poinformuje nas sąd na ostatniej rozprawie) wpłynie to, czy zostaniemy uznani za winnych rozpadu małżeństwa, czy też nie.

Pozew rozwodowy

Małżonek, który składa do sądu pozew rozwodowy (w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego), musi uiścić pierwszą z opłat – opłatę sądową. Jest ona stała i wynosi 600 zł. Przy okazji składanego wniosku można też dołączyć kolejny, dotyczący zwolnienia z kosztów sądowych. W pozwie rozwodowym można też zwrócić się do sądu o uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej, zasądzenia alimentów oraz podziału majątku, co oczywiście wygeneruje dodatkowe opłaty.

Pamiętajmy, że orzeczenie rozwodu, które trwale rozwiązuje związek małżeński, może wydać tylko sąd. Podstawą do rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia, o czym mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Pozew rozwodowy może wnieść każdy z małżonków, przez co automatycznie stają się oni stronami w postępowaniu (pozwanym i powodem).

Kto płaci?

Opłatę sądową uiszcza osoba składająca pozew rozwodowy. Jednak w zależności od wyniku rozprawy, koszty te mogą zostać jej zwrócone w całości lub częściowo.

 • Jak to wygląda w praktyce?  Koszty sądowe ponosi ta osoba, która przegra proces (czyli musi uiścić 600 zł). 
 • Jeśli sprawa zakończy się nieorzekaniem o winie, osoba wnosząca pozew rozwodowy dostanie 300 zł od sądu i 150 zł od przeciwnej strony (partnera). 
 • Jeśli sprawa skończy się oddaleniem powództwa, koszty sądowe ponosi powód (czyli osoba, która złożyła pozew).

Pełnomocnicy

Każdy z małżonków, który podczas rozprawy rozwodowej chce skorzystać z usług pełnomocnika (czyli radcy prawnego lub adwokata), musi uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Wynosi ona 17 zł. Należy pamiętać, że opłaty za czynności adwokackie w sprawach rozwodowych uregulowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustawowa kwota wynosi tu 720 zł (bez orzekania o winie).

Istotne jest również, że w przypadku przegrania sprawy, będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów zarówno naszego pełnomocnika, jak i pełnomocnika naszego ex-małżonka.

Jeśli jednak chcemy rozstać się bezkonfliktowo to wynajęcie pełnomocnika nie będzie koniecznie. Można bowiem występować przez sądem samodzielnie, jako strona sprawy.

Kancelaria adwokacka

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z kancelarii adwokackiej, musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami. Ceny kancelarii są zróżnicowane – sprawa rozwodowa może w nich kosztować od 1500 zł do 6000 zł - a nawet więcej. Wynagrodzenie uzależnione jest bowiem od nakładu pracy adwokata. Im większe będzie jego zaangażowanie i zawiłość sprawy, tym oczywiście większe jej koszty.

Co jeszcze na nie wpłynie? 

 • to, jak duża jest dana miejscowość (w dużych miastach usługi są droższe niż w mniejszych miejscowościach), 
 • doświadczenie w prowadzonych sprawach i renoma adwokata, 
 • to, czy sprawa ma zakończyć się orzekaniem o winie, 
 • czy w małżeństwie są dzieci. Nie wolno także zapomnieć, że ostateczne koszty ustalone zostaną z kancelarią podczas pierwszej rozmowy. Tego rodzaju konsultacje mogą kosztować od 150-200 zł/h.

Inne opłaty

Podczas rozprawy rozwodowej, oprócz opłaty sądowej i wynagrodzenia prawnika, możemy spotkać się i z innymi opłatami, które będziemy musieli uiścić.

Jednym słowem - koszt rozwodu wzrasta wraz z ilością rzeczy, które chcemy uregulować sądownie.

Co może się wśród nich znaleźć? 

 • Jeśli orzeczenie sądu ma obejmować podział wspólnego majątku, zapłacimy za to 1000 zł. 
 • Jeśli małżonkowie są zgodni co do podziału majątku, opłata ta wyniesie 300 zł 
 • Zabezpieczenie roszczenia (np. odnośnie kontaktów z dziećmi) kosztuje 40 zł. 
 • Wnioskowanie o zabezpieczenie alimentacyjne to koszt 100 zł. 
 • Wnioskowanie o eksmisję małżonka z mieszkania kosztuje 200 zł. 
 • Mediacje – 150 zł za pierwsze spotkanie i 100 zł za kolejne (maksymalnie 450 zł) + koszty wynajmu pomieszczenia i korespondencji – 100 zł. 
 • W przypadku, gdy będziemy korzystać z opinii biegłych, należy złożyć wniosek kosztujący 40 zł + wynagrodzenie biegłego.

Rozprawa rozwodowa może wymagać opłacenia także i innych specjalistów lub uzyskania opinii, np. od kuratora rodzinnego lub rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (co może kosztować nawet 500 zł). Są one potrzebne, jeśli małżeństwo posiada dzieci. Należy też liczyć się z kosztami odpisów aktów urodzenia dziecka.

Dodatkowo, kobiety, które po rozwodzie będą chciały wrócić do poprzedniego nazwiska, muszą złożyć w tej sprawie wniosek w cenie 11 zł. Oszacowanie kosztów rozwodu nie jest łatwe i w dużej mierze zależy od stawki, jaką przyjmie adwokat (o ile się na niego zdecydujemy) a także od problemów, które chcemy sądownie uregulować.

W najprostszych sprawach kwota ta może wynieść około 2000 zł, w trudniejszych ponad 6000 zł.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.