Ile kosztuje przedszkole państwowe i prywatne?

Rodzice, którzy mają w planach posłanie swojej pociechy do przedszkola, muszą wziąć pod uwagę koszty z jakimi się to wiąże. Miesięczne opłaty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju przedszkola do którego pójdzie dziecko. Przed dokonaniem wyboru warto więc dowiedzieć się, co dokładnie będzie obciążać domowy budżet.

Pobyt i zajęcia w przedszkolu publicznym

Posyłając dziecko do przedszkola publicznego należy mieć na uwadze, że darmowy pobyt obejmuje tylko 5 godzin dziennie. Za każdą kolejną godzinę należy uiścić opłatę, która jest nie większa niż 1 zł. Jeśli więc nasze dziecko pozostaje w placówce 8 – 10 godzin dziennie, miesięczna opłata za pobyt wyniesie od 60 do 100 zł. W niektórych miejscowościach to samorządy opłacają dodatkowe godziny, odciążając finansowo rodziców.

W przedszkolu publicznym nie trzeba ponosić kosztów za zajęcia dodatkowe, wynikające z podstawy programowej. Pozostałe, które są płatne, mogą być realizowane tylko po zakończeniu zajęć wychowania przedszkolnego (czyli po zadeklarowanej godzinie pobytu dziecka w placówce) i są nieobowiązkowe. Zajęcia takie kosztują od 25 zł do nawet 100 zł (w zależności od ich rodzaju i częstości).

Wyżywienie w placówce publicznej

Rodzice mają możliwość wykupienia w przedszkolu wyżywienia dla swoich dzieci. Może ono obejmować śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek. Kwoty za wyżywienie są zróżnicowane i wahają się pomiędzy 7 – 12 zł za komplet posiłków. Uśredniając, daje to kwotę +/- 200 zł miesięcznie za jedno dziecko.

Cena wyżywienia uzależniona jest od lokalizacji przedszkola (miasto, wieś) oraz od tego czy placówka ma własną kuchnię, czy też korzysta z usług cateringowych (co podnosi koszty). Nie trzeba oczywiście wykupywać wszystkich posiłków, rezygnując np. z podwieczorku i oszczędzając w ten sposób np. 1 zł za dzień, co daje 20 zł miesięcznie. Nie jest więc to bardzo duża różnica.

Przedszkola niepubliczne

Decydując się na posłanie dziecka do przedszkola niepublicznego, należy liczyć się z większymi kosztami.

Do opłat, jakie trzeba będzie uiścić, należą:

 • wpisowe, które jest opłatą jednorazową i może wynieść nawet 500 zł,
 • czesne, które uzależnione jest od lokalizacji placówki – w większych miastach może to być nawet 1000 zł miesięcznie, w mniejszych 500-750 zł,
 • wyżywienie dziecka – opłaty są podobne, jak w przedszkolach publicznych (około 200 zł),
 • zajęcia dodatkowe (czyli rozwijające lub wspomagające rozwój) – opłaty są podobne do tych w placówkach publicznych.

Bardzo często w ramach czesnego opłacone są niektóre z zajęć dodatkowych (jak na przykład zajęcia z logopedą) oraz ubezpieczenie NNW. Należy pamiętać, że w większości przedszkoli niepublicznych, czesne pobierane jest z góry za dany miesiąc i nie jest zwracane w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.

Przedszkola prywatne

Najdroższą opcją są przedszkola prywatne. W zależności od lokalizacji, opłata miesięczna za pobyt dziecka może wynieść nawet 2000 zł (w największych miastach). Przedszkola te oferują bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych i nowatorskie programy nauczania. Dużą ich zaletą jest możliwość dopasowania wyżywienia do potrzeb dziecka, choć i w pozostałych placówkach jest to możliwe.

Ceny za wyżywienie i czesne w przedszkolach prywatnych zbliżone są do tych, które mają w swojej ofercie przedszkola niepubliczne. W rzeczywistości różnica pomiędzy przedszkolem prywatnym a niepublicznym wynika głównie z tego, kto je prowadzi. Przedszkola prywatne prowadzą osoby fizyczne, natomiast niepubliczne – osoby fizyczne lub prawne, które nie są jednostkami samorządu terytorialnego.

Opłaty dodatkowe w przedszkolach

Niektóre placówki publiczne pobierają składki na komitet rodzicielski. Może to być kwota kilku lub kilkudziesięciu złotych co miesiąc lub pobierana odgórnie kwota w wysokości np. 150 zł za cały semestr czy rok. Ze składek finansowane są dodatkowe atrakcje dla dzieci (np. wyjścia do teatru), wycieczki lub upominki. Wartość składki podawana jest na początku roku i należy do opłat dobrowolnych.

Koszty po stronie rodzica

Opłaty, które pobierane są przez przedszkola, to nie jedyne wydatki z którymi muszą liczyć się rodzice. O ile w każdym typie przedszkola opłaty dotyczą głównie pobytu dziecka i wyżywienia, to po stronie rodzica leżą także inne wydatki, związane z wyprawką.

Co można do nich zaliczyć?

 • kapcie oraz worek na obuwie – łączny koszt to 30 - 50 zł,
 • piżama dla grup z leżakowaniem – 40 zł,
 • strój do zajęć gimnastycznych – około 40 - 60 zł,
 • ręcznik, kubek, szczoteczka do zębów – około 30 zł,
 • przybory lub książki – kilkadziesiąt złotych (w rzeczywistości powinien zapewnić je organ prowadzący placówkę),
 • opłata od NNW – jest dobrowolna – średnio 50 zł za rok,
 • fartuszek na zajęcia plastyczne – około 30 zł,
 • ewentualne przygotowanie ozdób lub przebrań z okazji różnych uroczystości – kilkadziesiąt złotych.

Podsumowując, najdroższą częścią posłania dziecka do przedszkola jest koszt wyżywienia a w przypadku placówek niepublicznych i prywatnych – koszt czesnego oraz wpisowego. Niektóre opłaty dodatkowe są jednorazowe, co nie znaczy ze nie obciążają domowego budżetu. Należy też pamiętać, ze dziecko rośnie i konieczna jest systematyczna wymiana jego garderoby, co dodatkowo zwiększa wydatki. Rodziny, które są w trudniejszej sytuacji materialnej, mogą wnioskować do gminy o zwolnienie z części lub całości opłat, związanych z posłaniem dziecka do placówki publicznej.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.