Prawo jazdy – ile kosztuje?

W obecnych czasach prawie każdy z nas posiada prawo jazdy lub planuje je wyrobić. Jest ono bardzo przydatne – umożliwia swobodne poruszanie się samochodem, ułatwia dojazd do pracy lub jej wykonywanie a także skraca czas na realizowanie codziennych obowiązków, na przykład przywożenie dzieci ze szkoły. Ile jednak kosztuje zdobycie upragnionego dokumentu?

Szereg opłat

Wyrobienie prawa jazdy kosztuje - zarówno nieco nerwów (podczas nauki prowadzenia samochodu), jak i pieniędzy związanych z dopełnieniem niezbędnych formalności. Szacunkowy koszt wszystkich wydatków wynosi około 2000-2500 zł. Składają się na nie różne opłaty, które musi stopniowo uiszczać kursant. Niektóre z nich są stałe a na inne możemy mieć niewielki wpływ.

PKK - Profil Kandydata na Kierowcę

Zanim kandydat rozpocznie kurs, musi sobie wyrobić swój własny numer PKK. Numer ten (będący elektronicznym dokumentem) służy identyfikowaniu osoby starającej się o prawo jazdy. Dopiero po jego uzyskaniu można rozpocząć kurs i przystąpić do egzaminu, a po jego zdaniu odebrać dokument w urzędzie. Numer PKK dostaje się „od ręki” w Wydziale Komunikacji i jest on bezpłatny.

Aby go otrzymać należy zgłosić się do urzędu z ważnym badaniem lekarskim, zdjęciem fotograficznym oraz oczywiście z dowodem tożsamości. Pierwszymi więc kosztami, z jakimi spotka się kandydat, są opłaty za wspomniane badania lekarskie oraz za wykonanie zdjęcia. Jednym słowem, aby otrzymać darmowy dokument, trzeba zapłacić za te, które służą jego wydaniu.

Koszt zdjęcia i badań lekarskich

Ponieważ fotografia do prawa jazdy musi spełniać określone wymagania (zdjęcia biometryczne), należy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. W zależności od miasta za wykonanie i wydrukowanie zdjęcia zapłacimy od 25 do 50 zł za cztery sztuki. Nie ma bowiem możliwości uzyskania tylko jednej fotografii, ale całego kompletu zdjęć.

Badania lekarskie są obowiązkowe dla każdego kandydata na kierowcę. Sprawdzają one jego słuch, wzrok oraz oceniają czy kandydat nie posiada zaburzeń i chorób, które mogłoby stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdu (np. padaczka, cukrzyca, uzależnienia). Koszt badań jest ustalony odgórnie przez państwo i wynosi 200 zł. Oznacza to, że za badania lekarskie i zdjęcie zapłacimy około 250 zł.

Koszt kursu na prawo jazdy

Koszt odbycia kursu na prawo jazdy jest zróżnicowany. Jego cena zależy od miasta oraz kategorii o którą się staramy. W większych miastach zapłacimy zazwyczaj nieco więcej niż w mniejszych miejscowościach. Niektóre ośrodki oferują na szczęście płatność w ratach. Dość często na cenę kursu wpływa także jego jakość – tanio, niekoniecznie znaczy dobrze.

Jakie są więc orientacyjne ceny poszczególnych kursów prawa jazdy?

 • kategoria A – około 1800 zł (A, A1, A1 – około 2200 zł),
 • kategoria B – około 1300-2000 zł,
 • kategoria C – 1900 - 2500 zł,
 • kategoria C+E – 2400 zł,
 • kategoria D – 3500 zł.

W zakres najpopularniejszego kursu, czyli na prawo jazdy kategorii B, wchodzi 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut) oraz 30 godzin zajęć praktycznych (60 minut). W cenie kursu znajdują się także: wewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny oraz materiały edukacyjne. Jeśli kursant uzna, że przed przystąpieniem do egzaminu potrzebuje dodatkowych zajęć praktycznych, może wykupić je w cenie około 40-60 zł.

Zapisy na egzamin

Po pomyślnie zakończonym kursie, kiedy kandydat na kierowcę czuje się pewnie za kierownicą, może zapisać się na egzamin państwowy. Oznacza to oczywiście kolejne wydatki, zarówno za egzamin teoretyczny, jak i za egzamin praktyczny. Aby podejść do tego drugiego, należy mieć oczywiście „zdaną teorię”.

Cena egzaminów ustalona jest przez państwo i dotyczy każdego podejścia do egzaminu (ceny podane są w odpowiednich ustawach).

Jak one wyglądają? Otóż:

 • kategoria A , A1, A1 – 30zł egzamin teoretyczny i 180 egzamin praktyczny,
 • kategoria B – 30 zł egzamin teoretyczny i 140 zł egzamin praktyczny,
 • kategoria C, D – 30 zł egzamin teoretyczny i 200 zł egzamin praktyczny,
 • kategoria B+E – tylko egzamin praktyczny w cenie 200 zł.

Odebranie dokumentu

Po pomyślnym zdaniu egzaminu pozostaje jeszcze odebranie upragnionego dokumentu. W tym celu należy udać się do urzędu i złożyć w nim odpowiedni wniosek (wraz dołączonym potwierdzeniem uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu). Opłata za jego wydanie jest stała i aktualnie wynosi 100,50 zł. Oznacza to, że cała procedura uzyskiwania prawa jazdy powinna zamknąć się w kwocie około 2500 zł.

Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której udało nam się zdać egzamin za pierwszym razem a także nie dobieraliśmy dodatkowych godzin jazdy samochodem po mieście lub na placu manewrowym. W innym przypadku łączny koszt wydanych pieniędzy byłby wyższy.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.