Ile kosztuje naprawa silnika?

Koszt naprawy silnika zależy od wielu czynników, sam w sobie nie jest jednak tanią inwestycją. Niekiedy cena ta może być na tyle wysoka, że bardziej opłacalne okaże się kupno nowszego pojazdu. Czasami z kolei – nawet mimo kosztów – możemy zechcieć przywrócić sprawność danej jednostce, np. ze względów sentymentalnych.

Jakie w takim razie są koszty naprawy silnika?

Od czego zależy naprawa silnika?

Koszty naprawy silnika mogą być bardzo różne i zależne są od wielu istotnych czynników.

Przede wszystkim cena zależna jest od klasy pojazdu, jego marki, pojemności, złożoności silnika, od przebiegu, wieku, ale i także od powszechności samochodu i dostępności części zamiennych. Cena remontu uzależniona jest też od zakresu dokonywanych prac. Nie zawsze silnik będzie wymagał remontu kapitalnego, a wyłącznie podstawowe naprawy mogą niekiedy wystarczyć do przywrócenia jego pierwotnych właściwości.

Co wchodzi w skład remontu silnika?

W zależności od zakresu przeprowadzonych prac, cena całej usługi będzie się różniła. W przypadku dokonywania generalnego remontu jednostki napędowej, najczęściej bierze się pod uwagę takie elementy, jak:

 • wymiana poduszek silnika, 
 • wymiana świec żarowych lub zapłonowych (w zależności, czy mowa o jednostce benzynowej czy dieslowej), 
 • wymiana pompy oleju, 
 • wymiana pompy cieczy chłodzącej, 
 • wymiana rozrządu, 
 • wymiana filtra oleju i powietrza, 
 • regeneracja głowicy silnika, bloku silnika, wału korbowego, 
 • wymiana (lub regeneracja) turbosprężarki, 
 • wymiana sprzęgła, 
 • wymiana koła dwumasowego, 
 • montaż nowych śrub głowicy silnika, uszczelek, zaworów, prowadnic, 
 • montaż nowych tłoków, pierścieni tłokowych, panewek 
 • wymiana alternatora, rozrusznika, akumulatora, 
 • wymiana płynów eksploatacyjnych.

Należy oczywiście doliczyć tu cenę związaną z demontażem i montażem motoru (ok. 1000 zł). Ile w takiej sytuacji wyniesie remont silnika w dziesięcioletnim pojeździe średniej klasy, o pojemności w przedziale 1,4 – 1,6 l? Będzie on wynosił ok. 15 tysięcy złotych, w zależności od jakości użytych części, a także od klasy samego warsztatu.

Cena dla nowszych aut

Niestety powyższa kwota dotyczy już nieco wyeksploatowanego pojazdu przeciętnej klasy.

Od jakiegoś czasu notujemy natomiast zdecydowany wzrost cen nowych samochodów, a co za tym idzie – droższe będą też koszty ich napraw. Dla nowszych pojazdów cena podobnego remontu może już oscylować wokół 25 – 30 tyś. złotych. Jeszcze wyższe ceny dotyczyłyby samochodu wysokiej klasy, jednak w tym przypadku kapitalne remonty silnika przeprowadza się niezwykle rzadko, głównie po kolizjach drogowych (o ile pojazd kwalifikuje się do naprawy).

Co do zasady, w nowszych pojazdach generalny remont jednostki napędowej nie jest wymagany.

Wymiana silnika – alternatywa dla naprawy

Niekiedy zdecydowanie bardziej opłacalną opcją będzie wymiana silnika, a nie jego naprawa. Cena zakupu używanej jednostki – w zależności od pojazdu, w którym ma być zamontowana – może kosztować już od ok. 1500 – 2000 zł.

Oczywiście w przypadku pojazdów wyższej klasy, cena może wzrastać już do 5000 – 10 000 zł, a nawet większych kwot. Mimo wszystko niejednokrotnie taki wybór okazuje się bardziej opłacalny dla właściciela pojazdu, szczególnie w sytuacji, gdy oryginalny silnik nie nadaje się już do eksploatacji.

Także dokonanie drobnych napraw w nowo zamontowanym silniku może znacznie obniżyć koszty całej procedury.

Brak gotówki na remont silnika? Pomyśl o kredycie

Nagła awaria motoru może zaskoczyć kierowcę i zmusić go do nieprzewidzianego wydatku. W takiej chwili możliwe jest zaciągnięcie kredytu, który pomoże w przeprowadzeniu generalnego, solidnego remontu jednostki napędowej. Dzięki Lendo Polska możliwe jest odnalezienie bardzo opłacalnej oferty pożyczkowej.

Wysoki koszt, niezbędna naprawa

Koszty naprawy silnika są wysokie i mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych – a mowa tu tylko o samochodzie używanym i mającym swoje lata. W przypadku pojazdów wyższej klasy, koszty będą wykładniczo wzrastać. Gdyby nieoczekiwanie pojawiła się konieczność dokonania napraw samochodu, sytuację tą może uratować kredyt konsumencki uzyskany dzięki pomocy Lendo Polska.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.