Ile kosztuje kurs sternika?

Odpowiadając na pytanie o koszt kursu sternika musimy uświadomić sobie, że jest to pojęcie szerokie i związane z całą gamą uprawnień do prowadzenia różnego rodzaju jachtów. Przedstawiamy koszty kursów, egzaminów i wyrobienia dokumentów ponoszonych w związku z uzyskiwaniem kolejnych patentów żeglarskich.

Patenty żeglarskie – co to jest?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych pojęć.

Przede wszystkim uprawnienia do prowadzenia jachtów nazywane są „patentami”.

Patenty te mogą dotyczyć jachtów żaglowych, jak i jachtów motorowodnych. Od stopnia uzyskanego patentu zależą uprawnienia w zakresie prowadzenia danego rodzaju jachtu. Aby lepiej zorientować się w specyfice patentów żeglarskich omówimy najważniejsze z nich, sygnalizując jednocześnie koszty ukończenia danych kursów oraz zaliczenia niezbędnych egzaminów.

Kurs sternika motorowodnego

Kurs sternika motorowodnego jest jednym z najpopularniejszych oraz najłatwiejszych kursów żeglarskich. Kursy na sternika motorowodnego mogą być przeprowadzone nawet w ciągu jednego dnia, choć na ogół są to szkolenia trwające do trzech dni. Cena takiego kursu waha się w graniach od 500 do 700 zł. Koszt egzaminu końcowego wynosi 250 zł, a wyrobienia patentu – 50 zł. Otrzymanie patentu sternika motorowodnego będzie uprawniało do prowadzenia jachtów motorowych na wodach śródlądowych (np. jezior), ale też po morskich wodach wewnętrznych. W tym drugim przypadku długość kadłuba jachtu nie może przekraczać 12 metrów, a jacht można prowadzić jedynie w porze dziennej – maksymalnie w odległości 2 mil morskich od brzegu (ok. 3,5 km).

Motorowodny sternik morski

Kolejnym stopniem w zakresie prowadzenia jachtów motorowych jest motorowodny sternik morski. Uzyskanie go wymaga już udokumentowania stażu morskiego w wysokości 200 godzin, uzyskanych przynajmniej w dwóch rejsach.

Patent ten uprawnia do prowadzenia jachtów na wodach śródlądowych oraz morskich bez ograniczeń (ograniczona jest jedynie długość jachtu do 18 metrów). Koszt przeprowadzenia kursu dla motorowodnego sternika morskiego wynosi ok. 800-900 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt egzaminu (350 zł) oraz koszt wyrobienia patentu (50 zł).

Kapitan motorowodny

Kapitan motorowodny ma uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych bez ograniczeń. Uzyskanie tego patentu wymaga jednak udokumentowania przynajmniej 1200 godzin żeglugi, w tym minimum 400 godzin żeglugi samodzielnej.

Uzyskanie tego stopnia nie wiąże się z przejściem kursu: wystarczy samo udokumentowanie doświadczenia rejsowego.

Koszt wyrobienia patentu wynosi 50 zł.

Kurs żeglarza jachtowego

Kurs żeglarza jachtowego trwa dłużej niż w przypadku sternika motorowodnego i odbywa się na ogół w ciągu dwóch tygodni. Wyższa jest także cena samego szkolenia, którego koszt wynosi ok. 1200 zł. Uprawnienie to pozwala do prowadzenia jachtów żaglowych (także z pomocniczym napędem mechanicznym) analogicznie do uprawnień wynikających z patentu sternika motorowodnego.

Jachtowy sternik morski

Kurs dla jachtowego sternika morskiego trwa średnio ok. 10 dni. Jego cena to koszt ok. 1300 zł, a do tego należy doliczyć 350 zł za egzamin oraz 50 zł za wyrobienie patentu. Uzyskanie tego stopnia wymaga już udokumentowania przynajmniej 200 godzin rejsowych uzyskanych przynajmniej w dwóch rejsach. Uprawnienie to pozwala na prowadzenia jachtów żaglowych (także z pomocniczym napędem mechanicznym) analogicznie do uprawnień przewidzianych dla motorowodnego sternika morskiego.

Kapitan jachtowy

Uzyskanie tego uprawnienia nie wymaga przejścia kursu ani egzaminu, niezbędne jest natomiast udokumentowanie doświadczenia rejsowego. Wynosi ono minimum 1200 godzin żeglugi, w tym między innymi minimum 400 godzin żeglugi samodzielnej. Patent ten pozwala na prowadzenie jachtów żaglowych (wraz z pomocniczym napędem mechanicznym) bez ograniczeń. Koszt wyrobienia patentu wynosi 50 zł.

Brak gotówki na patent? Może pomóc pożyczka

Wyrobienie podstawowych patentów żeglarskich nie wymaga dużych nakładów finansowych, jednak uzyskanie wyższych stopni żeglarskich wiąże się już z koniecznością odbywania kosztownych rejsów. Aby pozyskać środki na spełnienie żeglarskich marzeń, możliwe jest zaciągnięcie pożyczki. Lendo Polska pomoże wyborze jak najlepszej oferty kredytowej.

Kurs sternika – ile kosztuje?

To, jaki jest koszt poniesiemy w związku z wyrobieniem patentu żeglarskiego, jest ściśle związane z rodzajem uzyskiwanych uprawnień. Nieco inne są stawki za kurs na prowadzenie jachtów żaglowych, a inne na prowadzenie jachtów motorowodnych. Oczywiście możliwe jest, by kursy opłacić w oparciu o korzystną pożyczkę lub kredyt konsumencki.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.