Fundusze poręczeń kredytowych – co to jest?

Założyliśmy jakiś czas temu własną działalność, jednak dopadły nas problemy finansowe? A może potrzebujemy pieniędzy na rozwój swojej firmy? Wówczas najlepiej skorzystać z kredytu dla firm. Właściwie każdy bank stara się sporządzić jak najbardziej korzystną ofertę dla przedsiębiorców. Zazwyczaj jednak wymaga zabezpieczenia, które mogłoby dać gwarancję, że w razie nieprzewidzianej sytuacji będzie w stanie odzyskać pieniądze. By uzyskać takie zabezpieczenie i tym samym móc zapewnić sobie pozytywną decyzję kredytową, możemy zgłosić się do funduszu poręczeń kredytowych.

Czym jest fundusz poręczeń kredytowych?

Fundusz poręczeń kredytowych to instytucja, która zajmuje się poręczaniem zobowiązań finansowych dla określonych podmiotów. Pomaga ona mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Poprzez poręczenie fundusz zapewnia, że w razie gdyby konsument nie był w stanie spłacić zaciągniętego kredytu, zrobi to za niego. Bank bądź firma udzielająca pożyczki ma wówczas pewność, że wszystkie płatności zostaną uregulowane, przedsiębiorca zaś ma łatwiejszy dostęp do zewnętrznych form wsparcia finansowego.

Fundusze poręczeń kredytowych działają regionalnie – dlatego o pomoc możemy poprosić instytucję znajdującą się w tym samym powiecie czy województwie, co nasze przedsiębiorstwo. By sprawdzić, który fundusz działa na terenie naszego regionu, można wejść na stronę działającego od 1996 roku Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych.

Kto może liczyć na pomoc funduszu poręczeń kredytowych?

Fundusz poręczeń kredytowych to doskonałe rozwiązanie, kiedy potrzebujemy pożyczki, by dalej rozwijać swoją działalność. Trzeba jednak pamiętać, że jako przedsiębiorcy musimy spełniać określone warunki – w przeciwnym wypadku poręczenie nie będzie możliwe.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że fundusz pomoże nam jedynie wtedy, gdy wniosek o kredyt czy pożyczkę złożymy w banku (bądź innej instytucji finansowej), z którym współpracuje. Dlatego wszystko musimy dokładnie sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem starania się o wsparcie finansowe. Dobrze zatem znaleźć najpierw fundusz poręczeń kredytowych w swoich regionie, a następnie dowiedzieć się, gdzie można się ubiegać o kredyt. Z pewnością uda nam się odszukać najbardziej korzystną dla nas ofertę.

Jednocześnie musimy posiadać zdolność kredytową. Ważna jest zatem wysokość naszych dochodów oraz nieposzlakowana historia kredytowa (raport BIK). Jeśli w przeszłości nie mieliśmy większych problemów ze spłatą pożyczek, nic nie stoi na przeszkodzie, by bank udzielił nam kolejnej.

Dodatkowo określone warunki musi spełniać nasza firma. Nie może to być przedsiębiorstwo, gdzie zatrudniamy więcej niż 250 pracowników (więc jednoosobowe działalności gospodarcze mogą tak samo ubiegać się o poręczenie). Firma powinna funkcjonować na rynku od co najmniej 3 miesięcy, ponadto musimy mieć jasno sprecyzowany cel, na który planujemy przeznaczyć pieniądze z kredytu. Konkretny plan działania sprawi, że fundusz chętnie nam pomoże, ponieważ zobaczy, że jesteśmy godni zaufania i konsekwentni.

Z funduszu poręczeń kredytowych nie mogą korzystać właściciele przedsiębiorstw działających w rolnictwie, przemyśle zbrojeniowym lub prowadzących działalność, która jest oceniana jako nieetyczna bądź szkodliwa dla środowiska. Dodatkowo fundusz nie udzieli poręczenia, jeśli nasz kredyt jest oprocentowany niżej niż wskazuje to ustalona przez Komisję Europejską stopa referencyjna.

Jak działa fundusz poręczeń kredytowych?

Najczęściej poręczeniu podlegają kredyty i pożyczki bankowe, a także wadia przetargowe. Wiele zależy od konkretnego funduszu, do którego zgłosimy się o pomoc, jednak zazwyczaj może on poręczyć 70, a nawet 80% kwoty kredytu. Oznacza to, że samodzielnie musimy ubezpieczyć zaledwie 20-30% tej sumy. To znaczące ułatwienie.

Jak już zostało wspomniane, jako przedsiębiorcy musimy przedstawić konkretny plan dotyczący wykorzystania środków pochodzących z pożyczki. Możemy je przeznaczyć na rozpoczęcie bądź poszerzenie już istniejącej działalności, zakup nowego sprzętu bądź tworzenie nowych miejsc pracy.

Zanim fundusz poręczeń kredytowych zdecyduje się udzielić nam wsparcia, przeprowadzi szczegółową analizę ryzyka na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie spłacić kredytu. Na tej podstawie określa, czy rzeczywiście warto za nas poręczyć. Kiedy opinia będzie pozytywna, należy pamiętać, że fundusz pobiera określone wynagrodzenie za poręczenie. Pokrywa ono opłaty administracyjne, zwrot na kapitale oraz wspomniane już ryzyko, wiążące się z tym działaniem. W parze za tym idzie również prowizja.

Zabezpieczeniem samej umowy z funduszem poręczeń kredytowych jest weksel własny in blanco przedsiębiorcy, idący w parze z deklaracją wekslową. Opcjonalnie obie strony mogą wspólnie ustalić dodatkową formę zabezpieczenia.

Poręczenia są udzielane wyłącznie w polskich złotych, a związane z tym opłaty (łącznie z prowizją) są pobierane wyłącznie do momentu, kiedy wygasa termin ważności umowy. Fundusz nie zgodzi się na poręczenie kredytów już istniejących.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.