Kim jest doradca finansowy i czym się zajmuje?

Mnogość ofert na coraz lepszych warunkach sprawia, że liczba osób, które decydują się na wzięcie kredytu, stale rośnie. Pożyczka udzielona przez bank może nie tylko pomóc nam w trudnej sytuacji finansowej, ale także umożliwić realizację marzeń. W końcu to właśnie dzięki kredytowi najczęściej możemy sobie pozwolić na budowę idealnego domu czy zakup mieszkania, które doskonale spełnia nasze potrzeby. I chociaż przedstawiciel banku wszystko nam szczegółowo objaśnia, przeprowadzając nas przez kolejne etapy procedur, nasza wiedza o produktach bankowych czy korzyściach (bądź konsekwencjach) płynących z danej inwestycji może być niewielka.

Jeśli zatem chcemy się upewnić, czy wybrany kredyt rzeczywiście jest odpowiedni, warto wybrać się do doradcy finansowego – być może wówczas znajdziemy najlepsze wyjście.

Doradca finansowy a doradca inwestycyjny – różnice

Ze względu na podobieństwo nazwy, pojęcia „doradca finansowy” oraz „doradca inwestycyjny” często bywają stosowane zamiennie. Jest to błąd, ponieważ mimo zbliżonej tematyki działania, te dwa zawody znacznie się od siebie różnią.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że doradcą inwestycyjnym można zostać po otrzymaniu licencji Komisji Nadzoru Finansowego. By ją uzyskać, należy zdać trzystopniowy egzamin, składający się z kilkunastu bloków tematycznych. Pozytywny wynik z takiego egzaminu jest bardzo trudny do uzyskania, toteż wykwalifikowanych doradców inwestycyjnych w Polsce wcale nie ma tak wielu. Mogą oni dokładnie wskazywać klientowi, w co powinien zainwestować, a nawet inwestować w jego imieniu – wówczas są im powierzane określone pieniądze.

W przypadku doradcy finansowego nie jest wymagane zdanie egzaminu. Właściwie w Polsce nie ma formalnych wymogów, które weryfikowałyby rozpoczęcie pracy w tym zawodzie. Oznacza to, że udając się do doradcy finansowego nie mamy tak naprawdę żadnej pewności co do jego umiejętności bądź wykształcenia w dziedzinie, którą się zajmuje. Dodatkowo doradca finansowy nie może nam wskazać, jaką ścieżkę inwestycji wybrać, a tym bardziej nie może dokonywać transakcji za nas. Do jego kompetencji należy przede wszystkim zaprezentowanie danej oferty.

Doradca finansowy – na czym polega jego praca?

Doradca finansowy najczęściej pośredniczy pomiędzy bankiem a klientem. W związku z tym nie płacimy za jego usługi – wynagrodzenie stanowi prowizja od banku, z którym współpracuje. Nie oznacza to jednak, że doradca ma za wszelką cenę przekonać nas do wzięcia kredytu, ponieważ liczy się to, by klient rzeczywiście w banku pozostał i nie poszukał korzystniejszej oferty u konkurencji. Zamiast tego powinien w sposób obiektywny i jak najbardziej rzetelny przedstawić interesujące nas produkty bankowe, a także dokonać szczegółowej analizy czy porównania z innymi propozycjami.

Oczywiście nie brakuje również niezależnych doradców finansowych, którzy prowadzą samodzielną działalność i nie są związani bezpośrednio z żadnym konkretnym bankiem. Wówczas jednak musimy się liczyć z określoną opłatą za wizytę.

Doradca finansowy może nam pomóc na wszystkich etapach współpracy z bankiem. Na wstępie powinien wykazać się umiejętnością rozpoznawania potrzeb klienta, by zgodnie z tym dopasować dla niego ofertę. Dzięki niemu powinniśmy być w stanie zdecydować się na konkretny kredyt oraz określić, jaka rzeczywiście suma jest nam potrzebna do zrealizowania określonych celów.

Dodatkowo doradca finansowy dokonuje wstępnej oceny naszej zdolności kredytowej. Bywa nawet, że pomaga poradzić sobie w sytuacjach, kiedy raport BIK dowodzi, że nasza historia kredytowa nie należy do najlepszych. Na pomoc doradcy finansowego możemy także liczyć w chwili, kiedy potrzebujemy skompletować wszystkie dokumenty niezbędne do starania się o pożyczkę. Innymi słowy: zadaniem doradcy finansowego jest sprzedaż produktu bankowego, ale takiego, który w pełni odpowiada potrzebom jego klienta. Jedna i druga strona powinna być zadowolona z inwestycji, a my powinniśmy czuć, że ktoś w pełni profesjonalny i znający rynek pomaga nam w zarządzaniu finansami.

O czym pamiętać, kiedy rozmawiamy z doradcą finansowym?

Mimo że to w zakresie obowiązków doradcy finansowego znajduje się wdrożenie nas we wszystkie definicje i zależności, których musimy być świadomi przed wzięciem kredytu, to warto i tak mieć już jakąś wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy osoba, z którą rozmawiamy, rzeczywiście dobrze się orientuje w dostępnych produktach finansowych, więc tym samym możemy jej zaufać.

Zwracajmy uwagę na to, czy doradca finansowy prezentuje nam szereg różnych możliwości, co pokazywałoby, że doskonale zna dziedzinę, którą się zajmuje i jest na bieżąco w ofertach kredytów. Jeśli przedstawiana przez niego propozycja stanowi zaledwie wycinek rzeczywistości, może to oznaczać, że nie jest wystarczająco kompetentny do udzielania nam porad w zakresie inwestycji.

Dobrze też upewnić się, że doradca finansowy nadal jest do naszej dyspozycji już po podpisaniu umowy kredytowej. Może być to bardzo przydatne np. w sytuacji, gdy konieczne jest renegocjowanie warunków.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.