Czym są wakacje kredytowe?

Coraz więcej Polaków zaciąga kredyty, ze spłatą których nie są w stanie sobie poradzić. Nic dziwnego – każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której płynność finansowa ulegnie zmianie, powodując przejściowe kłopoty finansowe. W takiej sytuacji kredytobiorca nie jest pozostawiony sam sobie. Może skorzystać z wakacji kredytowych. Czym są wakacje kredytowe i z czym się wiąże to rozwiązanie?

Czym są wakacje kredytowe?

Posiadanie kredytu gotówkowego czy hipotecznego, które zaciąga się długoterminowo, to sytuacja niekomfortowa. Zaciągając kredyt nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się za kilka lat i czy nasza zdolność finansowa będzie wciąż taka sama. Niestety, często okazuje się, że nie jest. Pojawiają się problemy finansowe, które uniemożliwiają terminową spłatę raty. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dla kredytobiorców, którzy nie są, z różnych przyczyn, w stanie zapłacić raty czas, baki wprowadziły nowy produkt, czyli tzw. wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe to nic innego, jak odroczenie spłaty kredytu. Co ciekawe, w przeciwieństwie do karencji kredytowej, wakacje kredytowe zwalniają ze spłaty części kapitałowej oraz odsetkowej.

Wakacje kredytowe najczęściej stosuje się w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ wysokość rat przy takim kredycie jest najwyższa i często niemożliwa do regularnej spłaty.

Wakacje kredytowe – kiedy opłaca się brać?

Decydując się na wakacje kredytowe, musimy pamiętać, że to rozwiązanie odracza płatność określonej liczby rat. Nie oznacza to jednak, że raty te zostaną anulowane. Wakacje kredytowe jedynie przesuwają je w czasie, dając kredytobiorcy czas na uporanie się z trudną sytuacją finansową.

Każdy bank posiada swoje indywidualne warunki udzielania wakacji kredytowych. Oferowane są przede wszystkim klientom i kredytobiorcom, którzy posiadają w danym banku historią kredytową i regulowali płatności terminowo. Warto mieć to na uwadze i wybierając kredytodawcę, od razu zapoznać się z regulaminem ewentualnego odroczenia spłat.

Polacy często wybierają wakacje kredytowe w sytuacji, w której po prostu chcą psychicznie odpocząć od konieczności opłacenia kolejnej raty. Nie jest to jednak opłacalne rozwiązanie, ponieważ niesie ze sobą dodatkowe koszty, które, koniec końców, kredytobiorca i tak będzie musiał ponieść. Wakacje kredytowe opłacają się jedynie w sytuacjach kryzysowych, w których potrzebujemy czasu na podreperowanie swojego budżetu.

Wakacje kredytowe – jak to działa?

Decyzję o uruchomieniu wakacji kredytowych należy poważnie przemyśleć, ponieważ z tego produktu skorzystać można tylko kilka razy w czasie trwania okresu kredytowania.

Zarówno częstotliwość skorzystania z wakacji kredytowych, jak i długość ich trwania są kwestią indywidualną w każdym banku. Zwykle udziela się ich na nie więcej niż 6 miesięcy, jednak wewnętrzne procedury banku pozwalają niekiedy na przesuwanie tego okresu.

Wakacje kredytowe – ile to kosztuje?

Jak każdy produkt bankowi, także wakacje kredytowe posiadają swoją cenę. Samo złożenie wniosku o uruchomienie wakacji kredytowych zwykle jest bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że korzystający z nich kredytobiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Odroczenie spłaty kredytu powoduje, że część odsetkowa będzie wyższa. Wydłuży się także okres trwania umowy kredytowej. Tym bardziej należy dobrze przemyśleć decyzję o ewentualnych wakacjach kredytowych.

Wakacje kredytowe – zalety i wady

W sytuacji, gdy pojawiają się trudności w utrzymaniu płynności finansowej, uruchomienie wakacji kredytowych daje nam czas na rozwiązanie problemów w domowym budżecie. Jest to podstawowa zaleta wakacji kredytowych.

Należy jednak mieć na uwadze, że odroczone raty i tak będziemy musieli zapłacić w późniejszym terminie.

Lista wad wakacji kredytowych jest nieco dłuższa.

Należą do nich:

 • dodatkowe koszty, które musimy ponieść (wyższe odsetki, wydłużenie czasu trwania umowy kredytowej);
 • wysokie wymagania banków, które często uniemożliwiają uzyskanie prolongaty;
 • większe obciążenie domowego budżetu po zakończeniu okresu wakacji kredytowych.

Niektóre z tych wad możemy traktować jako koszt pomocy, jakiej udziela nam bank w sytuacji kryzysowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że wakacje kredytowe w wielu sytuacjach to dobre rozwiązanie, które pomaga uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą wyniknąć na skutek nieterminowego płacenia rat.

Jak uzyskać wakacje kredytowe?

Aby starać się o przyznanie wakacji kredytowych, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do kredytodawcy. W większości banków są to gotowe wzory, które należy odpowiednio wypełnić. Nie zawsze jednak znajdziemy gotowy dokument, dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie napisać wniosek o wakacje kredytowe i co powinno się w nim znaleźć.

Jak poprawnie przygotować wniosek o wakacje kredytowe?

 1. W lewym górnym rogu zapisujemy swoje imię, nazwisko oraz adres.
 2. W prawym górny rogu musi znaleźć się darta i miejsce złożenia wniosku oraz adres banku.
 3. Na środku zapisujemy tytuł wniosku wraz z numerem umowy kredytowej.
 4. W następnej kolejności uzasadniamy zasadność wniosku, czyli podajemy powód prośby o odroczenie spłaty kredytu, np. zmiana sytuacji finansowej spowodowana utratą pracy.
 5. Pod uzasadnieniem wniosku, w prawym dolnym rogu składamy swój własnoręczny podpis.

Wniosek należy przesłać do banku, w którym spłacamy kredyt, a następnie czekać na decyzję.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.