Czym jest rolowanie pożyczki?

W przypadku problemu z terminową spłatą pożyczki możesz zwróć się do firmy pożyczkowej z wnioskiem o wydłużenie terminu jej spłaty. Zobacz na czym polega rolowanie pożyczki i czy warto z niego skorzystać?

Jeśli nie możesz poradzić sobie ze spłatą zobowiązania, zamiast zaciągać kolejne u innego pożyczkodawcy, możesz przesunąć w czasie ostateczny termin jego spłaty. Rolowanie pożyczki jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć tzw. pętli zadłużenia.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje to rozwiązanie oraz jakie są jego wady i zalety?

Rolowanie pożyczki – na czym polega?

Rolowanie pożyczki oznacza odroczenie terminu jej spłaty na kolejny okres. Przedłużenie okresu spłaty zobowiązania najczęściej jest możliwe na 7, 14 lub 30 dni. Firmy pożyczkowe pozwalają swoim klientom wielokrotnie korzystać z tego rozwiązania.

Ile kosztuje rolowanie kredytu?

Wysokość opłat związanych z rolowaniem kredytu zależny od indywidualnych ustaleń firmy pożyczkowej, z której usług skorzystaliśmy. Jeszcze do niedawna wszystkie firmy pożyczkowe działające na polskim rynku finansowym wykorzystywały tę sytuację i osiągały wysokie zyski przedłużając okres spłaty zaciągniętych u nich pożyczek. Ustawodawca postanowił jednak chronić dłużników przed tymi nieuczciwymi praktykami.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą antylichwiarską, koszty rolowania pożyczki nie mogą być wyższe niż 25% pożyczonej kwoty.

Warto wiedzieć, że ogromny wpływ na wysokość takiej opłaty ma kwota zaciągniętej pożyczki – im jest większa, tym koszty przedłużenia okresu jej spłaty będą wyższe.

Rolowanie pożyczki – wady i zalety

Do zalet odroczenia terminu spłaty pożyczki należą:

 • pomoc w przypadku nieprzewidzianych problemów finansowych poprzez uzyskanie czasu na zgromadzenie odpowiednich środków niezbędnych do spłaty zaległego zobowiązania finansowego; 
 • uniknięcie wpisu do bazy dłużników w skutek opóźnień w spłacie pożyczki – odroczenie terminu spłaty pożyczki jest łagodniej traktowane przez pożyczkodawców, niż opóźnienie w jej spłacie; 
 • uniknięcie przykrych konsekwencji i kosztów związanych z opóźnieniem spłaty pożyczki, takich jak postępowanie windykacyjne lub egzekucja komornicza; 
 • dzięki znowelizowaniu tzw. ustawy antylichwiarskiej – niskie koszty odroczenia spłaty.

Do minusów rolowania pożyczki zaliczyć można:

 • konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z odroczeniem spłaty pożyczki
 • krótki okres odroczenia ostatecznego terminu spłaty (zwykle 7, 14 lub 30 dni) i związane z tym ryzyko niezgromadzenia odpowiednich środków na uregulowanie zaległego zobowiązania, a w konsekwencji – pogłębienie długu; 
 • możliwość zapisania faktu rolowania pożyczki w historii kredytowej pożyczkobiorcy – choć jak już wspomnieliśmy takie rozwiązanie będzie łagodniej traktowane, niż opóźnienie w spłacie zobowiązania.

Czy warto skorzystać z rolowania kredytu?

Zastanawiając się nad przesunięciem terminu spłaty zadłużenia, powinno się dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” oraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy rolowanie pożyczki rzeczywiście pomoże nam spłacić dług, czy stanie się jedynie chwilowym rozwiązaniem problemu?

Rolowanie pożyczki na pierwszy rzut oka wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że ciągłe przesuwanie terminu spłaty zobowiązania generuje dodatkowe koszty finansowe. W zależności od ilości odroczeń mogą one stanowić od kilku do nawet kilkunastu procent wartości pożyczki. Niektórzy pożyczkobiorcy korzystają z tego rozwiązania przez lata. Z racji wciąć naliczanych kosztów związanych z rolowaniem pożyczki podwyższają poziom swojego długu.

Odraczanie spłaty długu nakręca tzw. spiralę zadłużenia. Zdarza się bowiem, że konieczność spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami zmusza pożyczkobiorcę do zaciągnięcia kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej.

Jak przedłużyć termin spłaty pożyczki?

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki nie odbywa się automatycznie.

Większość firm stosuje rolowanie pożyczki dopiero na wniosek pożyczkobiorcy. Szczegółowe informacje na temat przedłużenia terminu spłaty pożyczki zawarte są w umowie zaciągniętej pożyczki lub na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Warto wiedzieć, że wszelkie formalności związane z rolowaniem kredytu muszą zostać dopełnione jeszcze przed upływem okresu kredytowania.

Ponadto, aby odroczenie spłaty pożyczki było w ogóle możliwe trzeba bardzo często spełnić dodatkowe warunki, na przykład wpłacić odpowiednią kwotę na konto pożyczkodawcy.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.