Czym jest kredyt refinansowy?

Z kredytów korzysta niemalże każdy. To wygodne rozwiązanie, umożliwiające zdobycie odpowiedniej kwoty w krótkim czasie. Może się to okazać szczególnie przydatne w przypadku, gdy trafi nam się nieprzewidziany wydatek, np. pilnie będziemy potrzebowali pieniędzy na naprawę samochodu. Jeśli termin spłaty naszej pożyczki to kilka bądź kilkanaście miesięcy, to zazwyczaj łatwo nam wywiązać się z tego zobowiązania. Niestety czasem umowa kredytowa z bankiem obejmuje dłuższy okres, np. 30 lat. Dzieje się tak najczęściej w przypadku kredytów hipotetycznych czy samochodowych, choć na podobnej zasadzie opierają się też kredyty gotówkowe na duże sumy.

Czy mimo zawartej już umowy możemy sprawić, że aktualnie spłacana pożyczka zyska dużo lepsze warunki?

Odpowiedzią na to jest kredyt refinansowy.

Na czym polega kredyt refinansowy? Refinansowanie a konsolidacja

Po kilku latach spłaty długoterminowego kredytu może się okazać, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z oferty naszego banku. Pożyczka, która w momencie składania wniosku wydaje się bardzo atrakcyjna, po jakimś czasie przestaje spełniać nasze wymagania. Wówczas – dla porównania – zwykle zerkamy na to, co proponują inne banki. Szybko wychodzi na jaw, że gdzie indziej moglibyśmy uzyskać niższe oprocentowanie czy mniejsze odsetki.

Właśnie w takiej sytuacji możemy skorzystać z refinansowania kredytu. Jego działanie jest dość proste: w praktyce zaciągamy nowe zobowiązanie, a z pozyskanych z niego środków spłacamy pierwotny kredyt.

W ten sposób możemy korzystać z pożyczki na zdecydowanie lepszych warunkach. Cały proces można właściwie nazwać przeniesieniem się z jednego banku do drugiego.

Rzeczywiście pozwala to na znaczne obniżenie kosztów związanych z kredytem.

Warto zaznaczyć, że kredyt refinansowy to zupełnie coś innego niż konsolidacja pożyczek. Konsolidacja kredytów polega na połączeniu różnych zobowiązań finansowych w jedno, tak byśmy co miesiąc mogli płacić wyłącznie jedną (oczywiście odpowiednio powiększoną) ratę. To również całkiem wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pamiętać o terminowej spłacie kilku pożyczek – zamiast tego środki są pobierane za jednym zamachem. Refinansowanie kredytu hipotecznego to zatem zupełnie inny produkt bankowy.

Czy refinansowanie kredytu się opłaca?

Jeśli interesuje nas kredyt refinansowy, powinniśmy zacząć od dokładnego przejrzenia naszej umowy z bankiem. Jest to konieczne zwłaszcza w sytuacji, kiedy o pożyczkę staraliśmy się już jakiś czas temu i nie pamiętamy o wszystkich zawartych w kontrakcie warunkach. Następnie musimy zapoznać się z ofertą innych banków, porównując ją do tej, na którą się wcześniej zdecydowaliśmy.

Jeśli rzeczywiście się okaże, że znaleźliśmy ciekawszą, korzystniejszą dla nas propozycję, to refinansowanie będzie świetnym rozwiązaniem. Rynek bankowy rozwija się bardzo dynamicznie, więc pojawienie się lepszej, konkurencyjnej oferty jest możliwe w szybkim czasie. Na ratę wybranego przez nas kredytu składa się stopa procentowa, WIBOR 3M (oprocentowanie w skali krajowej) oraz marża bankowa. W przypadku kredytu refinansowego szczególnie ważna jest właśnie marża – to ona pozwala na obniżenie kosztów pożyczki, jeśli znajdziemy lepszą ofertę.

Refinansowanie kredytu jest też szczególnie opłacalne, gdy ciąży na nas kilka kredytów hipotecznych. Jeśli w międzyczasie zaczęliśmy lepiej zarabiać, więc mamy obecnie możliwość szybszej spłaty długu, to kredyt refinansowy pozwoli nam na zmniejszenie raty.

Oczywiście może się okazać, że porównanie propozycji różnych banków zaprowadzi nas do wniosku, że refinansowanie nie jest opłacalne w naszej sytuacji. Wówczas mamy jeszcze jedną możliwość: renegocjowanie warunków aktualnej umowy. Co prawda nie wszystkie banki się na to zgadzają, jednak zdecydowanie warto spróbować. Być może uda nam się zmodyfikować umowę w sposób, który będzie dla nas bardziej korzystny.

Jak uzyskać kredyt refinansowy i na co zwrócić uwagę?

Procedura przyznania kredytu refinansowego niczym się nie różni od zawierania umowy jakiejkolwiek pożyczki. Musimy złożyć w banku stosowny wniosek wraz z dokumentami. Raz jeszcze oceniana jest nasza zdolność kredytowa.

Konieczny w takim wypadku jest raport BIK (Biura Informacji Kredytowej), gdzie sprawdzana jest nasza historia kredytowa.

Jeśli w przeszłości nie mieliśmy żadnych problemów z terminową spłatą zadłużeń, to bez przeszkód otrzymamy pozytywną decyzję o przyznaniu refinansowania. Osoby zadłużone prawdopodobnie będą musiały poszukać innej formy pomocy bądź otrzymają kredyt na bardziej rygorystycznych warunkach, które mogą okazać się nie do końca opłacalne. Ubiegając się o refinansowanie kredytu musimy pamiętać, że ważna jest nie tylko niższa cena znalezionej oferty.

Każda pożyczka wiąże się z dodatkowymi opłatami, więc musimy zwrócić na nie uwagę, żeby upewnić się, że podpisujemy umowę zgodną z naszymi oczekiwaniami. Nowe zadłużenie pociągnie ze sobą następujące koszty: prowizja dla banku udzielającego kredytu, zabezpieczenie pożyczki, opłata za wcześniejszą spłatę pierwszego zobowiązania oraz opłaty sądowe związane ze zmianą hipoteki.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.