Co to jest pożyczka odnawialna?

W dzisiejszych czasach bardzo często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy to na już potrzebujemy pieniędzy. Niespodziewane zalanie mieszkania czy naprawa auta mogą kosztować nas bardzo dużo. Jeśli nie dysponujemy takimi pieniędzmi, bardzo często decydujemy się na pożyczkę lub kredyt. Warto jednak rozważyć również inne opcje. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że gotówki będziemy potrzebować przez określony czas. Jedną z takich opcji jest pożyczka odnawialna. Na czym ona polega i co możemy dzięki niej zyskać?

Czym jest pożyczka odnawialna?

Pożyczka odnawialna działa na trochę innych zasadach niż zwykła pożyczka w parabanku lub kredyt w banku. Pożyczkobiorca otrzymuje na własny użytek określoną sumę pieniędzy i może ją wykorzystać tak naprawdę w dowolnym momencie. Przykładowo mamy określoną pulę pieniędzy i korzystamy z niej dopiero wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli np. w razie konieczności naprawy samochodu. Zwykle chodzi tu o niewielkie kwoty, np. 3000 zł. Jak sama nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną tego typu pożyczek jest ich “odnawialność”. Możemy więc po jakimś czasie odnowić pożyczkę. Ze względu na taki charakter pożyczki, przypomina ona nieco debet albo limit kredytowy na rachunku bankowym.

Jak działa pożyczka odnawialna?

Na początek warto powiedzieć, na jak dużą kwotę pożyczki możemy liczyć. Wszystko zależy oczywiście od naszej zdolności kredytowej oraz tego, jak dużą kwotę potrzebujemy. Bank czy firma pożyczkowa muszą więc sprawdzić, czy będziemy w stanie spłacić daną pożyczkę. Jeśli uznają, że nie poradzimy sobie ze spłatą, oferują nam pożyczkę liniową z niższą kwotą. Kolejna ważna kwestia to odnawialność pożyczki. W razie, gdyby sytuacja się powtórzyła i za jakiś czas znów będziemy potrzebować określonej sumy pieniędzy, możemy odnowić pożyczkę. Dzięki temu, że to nie pierwsza taka pożyczka, w znaczącym stopniu skracamy formalności, dzięki czemu jej odnowienie jest bardzo prostym procesem. W przeciwieństwie do innych pożyczek, ten typ umożliwia nam wielokrotne korzystanie z przyznanych nam środków. Oznacza to, że po uregulowaniu zadłużenia możemy wydać znów te pieniądze, ponieważ zwykle odnowa nie wiąże się z dodatkowymi odsetkami. Mając np. 2000 zł wydajemy je na dowolny cel, oddajemy, a następnie znowu wydajemy. Mamy jednak na to określony czas, czyli zwykle od 3 do maksymalnie 12 miesięcy. Pod koniec tego okresu musimy pamiętać, żeby spłacić pożyczkę, tak by firma pożyczkowa czy bank mogły pobrać określoną kwotę z naszego konta. Tak naprawdę istnieje wiele ofert, gdzie pożyczkodawca nie narzuca nam comiesięcznej spłaty należności. Sami więc musimy kontrolować bieżące wydatki i na bieżąco spłacać pożyczkę.

Warto wiedzieć, że aktywne korzystanie z pieniędzy oraz regularne spłacanie pożyczki ma duży wpływ na ocenę naszej historii kredytowej. Wychodzimy bowiem wówczas na osoby, które umieją mądrze inwestować i wydawać własne pieniądze. W takim wypadku bank czy parabank mogą np. po jakimś czasie regularnych spłat zwiększyć nasz limit pożyczki.

Pożyczka odnawialna w banku czy parabanku?

Żeby zobaczyć, jaka oferta pożyczki będzie dla nas najbardziej atrakcyjna, warto sprawdzić, jak to wygląda w banku oraz firmie pozabankowej. Przykładowo w banku ING umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy, a po upływu tego okresu jest automatycznie odnawiana. Automatyczne rozwiązanie następuje po 59 roku życia. Warto zauważyć, że raty nie mogą być niższe niż 300 zł. Pożyczka odnawialna w firmie pozabankowej wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim do otrzymania pożyczki potrzebujemy jedynie dowodu osobistego i numeru konta bankowego. Weryfikacja odbywa się dużo szybciej, ponieważ nie istnieje konieczność informowania o historii kredytowej czy stanie majątkowym. W przypadku pożyczek pozabankowych musimy się jednak liczyć z wyższym RRSO, które może wynieść nawet ponad 800%.

Na co zwrócić uwagę, zanim weźmiemy pożyczkę odnawialną?

Zanim zaciągniemy pożyczkę odnawialną, musimy dokładnie przeczytać umowę. Sprawdźmy, ile będą wynosić kolejne spłaty pożyczki oraz w jakim terminie musimy uregulować zadłużenie. Ponadto zwróćmy też uwagę na wysokość oprocentowania, RRSO, prowizję oraz jak naliczane jest oprocentowanie. Niekiedy zdarza się, że odsetki nie są naliczane od całej pożyczonej sumy, a jedynie tylko od tej, która została już użyta przez klienta. Ważne jest, by przed wzięciem pożyczki przeanalizować oferty różnych firm pożyczkowych. Może się okazać, że każdy pożyczkodawca oferuje inne zasady pożyczek. Dowiedzmy się również, ile będzie nas kosztowało odnowienie pożyczki.

Zalety pożyczki odnawialnej

Zdarza się, że w określonym czasie planujemy remont. Bardzo często w takiej sytuacji bardziej opłacalne jest wzięcie pożyczki odnawialnej na czas remontu, np. na pół roku, niż kredytu na większą sumę. Pożyczka odnawialna jest więc dobrym rozwiązaniem w chwili, gdy wiemy, że będziemy potrzebować jakichś niedużych kwot przez określony czas. Pożyczki odnawialne często wiążą się z mniejszą ilością formalności niż kredyty. Warto jednak wiedzieć, że możemy je zaciągnąć nie tylko w firmie pożyczkowej, ale także w banku.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.