Czym jest kredyt preferencyjny i jak go uzyskać?

Kredyty preferencyjne kierowane są do szczególnych grup odbiorców. Ich warunki są dużo lepsze od warunków rynkowych. Co to oznacza w praktyce? Dla kogo przeznaczony jest kredyt preferencyjny, na czym polega i jak go uzyskać?

Kredyt preferencyjny to kredyt, w którym część kosztów ponosi Skarb Państwa. Jest on więc dostępny tylko w szczególnych sytuacjach, które mają wpływ na ważny interes społeczny, np. programy „Mieszkanie dla Młodych” czy „Pierwszy Biznes”. Kredyt preferencyjny dostępny jest także w postaci kredytów dla rolnictwa oraz kredytów klęskowych.

Program kredytów preferencyjnych jest więc stworzony po to, aby wspierać niektóre technologie (np. energooszczędne) lub wybrane grupy (studenci, rolnicy, młodzi kupujący mieszkania).

Jak działa kredyt preferencyjny?

Wsparcie Skarbu Państwa może mieć, w przypadku kredytu preferencyjnego, różne formy. Jedną z opcji jest zwolnienie z niektórych wymogów. Państwo może także zaoferować dopłatę do odsetek, co obniży wysokość rat lub dopłatę do kapitału i zmniejszy kwotę zadłużenia wobec banku.

Warunki i oferty kredytów preferencyjnych zmieniają się dość często i zależne są od zadań, które określone zostały w budżetach różnych instytucji.

Preferencyjny kredyt studencki

Studenci mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny, który charakteryzuje się bardzo niskim oprocentowaniem oraz bardzo dogodnymi warunkami spłaty. W przypadku preferencyjnych kredytów studenckich oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej NBP. To nie wszystko, bo przez cały okres kredytowania Skarb Państwa spłaca odsetki od zadłużenia.

Kredyt studencki wypłacany jest w comiesięcznych transzach. Zasada spłaty jest bardzo prosta. Jeżeli finansowanie będzie trwało 30 miesięcy, student będzie spłacał zadłużenie w 60 ratach. Dodatkowo, przez pierwsze dwa lata nie ma konieczności spłacania rat w ogóle.

Ponadto przewidziane są także umorzenia kredytów studenckich. Jeżeli kredytobiorca znajdzie w 1% najlepszych absolwentów, kredyt zostanie całkowicie umorzony. Dla osób, które znalazły się w kolejnych 5% i 10%, umorzenie wynosi kolejno 35% i 20% całego zadłużenia. Aktualnie o preferencyjny kredyt studencki można ubiegać w bankach PKO BP, Banku Pekao, SGB oraz BPS.

Kredyt preferencyjny dla rolników

Kolejną grupę, która może ubiegać się o przyznanie kredytu preferencyjnego, stanowią rolnicy. W tym przypadku kredyty dofinansowywane są ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt preferencyjny dla rolników to kredyt na zakup ziemi rolnej i rozpoczęcie działalności rolniczej. Aby taki kredyt został przyznany, wymaga się 10% wartości ziemi jako wkładu własnego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaca do 60% kwoty kredytu, o ile nie przekracza ona 20 tys. euro.

Rolnicy mogą ubiegać się także o kredyt klęskowy. Środki z tego finansowania przeznacza się na wyrównanie strat po powodziach, suszach i innych klęskach naturalnych, które miały wpływ na zniszczenie majątku gospodarstwa rolnego.

O kredyt preferencyjny dla rolników można ubiegać się w wybranych bankach, również w bankach spółdzielczych należących do BSP i SGB.

Kredyt preferencyjny – warunki

Jak w przypadku zwykłego kredytu, tak również przy kredycie preferencyjnym kredytobiorca musi spełniać określone warunki. W przypadku kredytów studenckich bierze się pod uwagę próg dochodowy. Kwota dochodu na jednego członka rodziny jest określana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa i nie może zostać przekroczona.

Aby natomiast starać się o kredyt dla rolnika, konieczne jest prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa.

O kredyt preferencyjny nie mogą ubiegać się emeryci i renciści, chyba, że są to osoby starsze, które prawo do renty mają z tytuły niezdolności do pracy.

Kredyt preferencyjny – czy warto?

Każdy kredyt, nieważne czy gotówkowy, czy preferencyjny, jest poważnym zobowiązaniem, dlatego decyzja o jego zaciągnięciu powinna być dokładnie przemyślana.

Kredyty preferencyjne nie są przeznaczone dla wszystkich i nie każdy może się o nie ubiegać. Jednak pewne jest, że jest to zastrzyk finansowy, który w wielu przypadkach może okazać się bardzo pomocny. Studentom, którzy wyjeżdżają na studia do innego miasta, dodatkowa gotówka z pewnością ułatwi start i codzienne życie. Tym bardziej, że koszty kredytowe są w tym przypadku naprawdę niskie, a warunki spłaty wyjątkowo korzystne.

Kredyty preferencyjne przyznawane są także młodym osobom i małżeństwom, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz singlom), które chcą kupić własne mieszkanie lub dom. Muszą one jednak także spełniać określone warunki. Program „Mieszkanie dla młodych” znacząco ułatwia zakup własnego M i obniża kapitał kredytu hipotecznego.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.