Czym jest kredyt pomostowy?

Wielu przedsiębiorców korzysta z takiej formy wsparcia finansowego, jakim są dotacje unijne. Rzeczywiście to nieoceniona pomoc w przypadku, gdy nie posiadamy wystarczających środków pieniężnych, by ruszyć z własną działalnością, a później korzystnie ją rozwinąć. Co prawda otrzymanie środków pomocy unijnej nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z szeregiem formalności, jednak warto z tego skorzystać. W przypadku, gdyby wystąpiły problemy z realizacją celów, na które przeznaczone są pieniądze z Unii, możemy zwrócić się do banku o przyznanie tzw. kredytu pomostowego.

Jak uzyskać dotację unijną na założenie firmy?

Otrzymanie środków unijnych na własną działalność to tak naprawdę wieloetapowy proces. Wszystko powinno się zacząć od szczegółowego planowania i rozeznania. Przede wszystkim musimy mieć konkretny pomysł na firmę, ze szczegółowo opracowanym biznesplanem. Tylko dzięki temu pokażemy, że mamy głowę na karku i doskonale wiemy, na co przeznaczymy pieniądze pochodzące z unijnej pożyczki. Należy się też dokładnie zorientować, czy w naszym regionie aktualnie trwają jakieś projekty unijne powiązane z naszą działalnością. To właśnie do osób zarządzających danym projektem należy się zwrócić z wypełnionym wnioskiem o przyznanie dotacji. Nasz wniosek jest rozpatrywany bardzo skrupulatnie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wykazanie, że jesteśmy w stanie poprowadzić firmę w taki sposób, by nie zmarnować środków unijnych.

Pamiętajmy również o tym, że musimy być gotowi na poniesienie wkładu własnego. W chwili, kiedy otrzymamy zielone światło, zostaje zawierana umowa – od tej chwili możemy korzystać z dotacji unijnej i rozwijać swoje przedsiębiorstwo. Oczywiście pieniądze muszą być wydawane zgodnie z przeznaczeniem, do którego się zobowiązaliśmy. Naruszenie warunków umowy naraża nas na rygorystyczne sankcje.

Czym jest kredyt pomostowy?

Pojęcie kredytu pomostowego może mylnie nam się kojarzyć z kredytem hipotecznym. W tym akurat przypadku funkcjonuje jednak zabezpieczenie hipoteczne, jakiego wymaga bank w okresie od zawarcia umowy do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Do tego momentu nie obowiązuje hipoteka, bank zatem potrzebuje innej gwarancji, że inwestycja się powiedzie.

Kredyt pomostowy zaś to forma wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy korzystają właśnie ze środków unijnych. Ma on za zadanie umożliwić realizację założeń przewidzianych przez dotację. Jeśli mamy z tym problemy lub obawiamy się, że nie podołamy zadaniu, kredyt pomostowy może nam pomóc. Możemy go otrzymać jednorazowo albo zdecydować się na formę miesięcznych transzy od momentu pierwszych wydatków związanych z projektem aż do czasu otrzymania refundacji. Wysokość kredytu pomostowego nie może przekraczać wysokości przyznanej nam dotacji. Dzięki niemu jesteśmy pewni, że utrzymamy płynność finansową firmy do czasu upłynięcia terminu realizacji.

Jak uzyskać kredyt pomostowy?

Procedura przyznania kredytu pomostowego w dużej mierze nie różni się od procesu uzyskania jakiegokolwiek innego kredytu bankowego. Również musimy złożyć wniosek i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Mimo to przyznanie takiej pożyczki jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż w przypadku innych form kredytowych. Warunki są znacznie uproszczone, bardzo często też jako jedyne zabezpieczenie wymagana jest cesja praw z umowy o dofinansowanie, która powinna iść w parze z wekslem in blanco kredytobiorcy. Tym sposobem uzyskanie kredytu pomostowego jest mniej skomplikowane niż np. otrzymanie pozytywnej decyzji względem przyznania kredytu inwestycyjnego dla firmy.

Wiele banków w Polsce oferuje kredyt pomostowy dla przedsiębiorców, jak i dla instytucji czy organów samorządu terytorialnego. Warto zatem najpierw przejrzeć dostępne oferty i spokojnie je porównać, zanim zdecydujemy się na konkretny bank. Oczywiście tak jak w przypadku dowolnej pożyczki czy kredytu powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie opłaty, które będą nas obowiązywać od chwili zawarcia umowy.

Mimo to kredyt pomostowy czy też kredyt pod dotację to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero rozkręcają własną firmę z pomocą w postaci środków unijnych. Co szczególnie ważne: pokrywa on całkowity koszt dotacji, wliczając w to również wkład własny.

Wsparcie pomostowe dotacji z Unii Europejskiej

Co w sytuacji, kiedy nie złożyliśmy wniosku o kredyt pomostowy (co najlepiej zrobić w chwili przyznania dotacji lub krótko przed tym)? Istnieje jeszcze jedna forma pomocy finansowej, która może pomóc naszej firmie w terminowej realizacji założeń projektów. Ten sposób jest proponowany bezpośrednio przez UE. Wsparcie pomostowe, bo tak nazywa się to rozwiązanie, może zostać udzielone na 6 lub 12 miesięcy (ale nie dłużej). Udzielane jest w miesięcznych transzach – zwykle ich wysokość wynosi ok. 1000 zł. Pieniądze możemy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków, takich jak czynsz, składki ZUS czy ubezpieczenie zdrowotne. Co szczególnie istotne, wsparcie pomostowe jest bezzwrotne, choć oczywiście musimy się z niego rozliczyć tak samo jak z dotacji.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.