Co to jest debet i jak nim zarządzać?

Debet jest pojęciem bardzo powszechnie używanym, ale nie zawsze w prawidłowym tego słowa znaczeniu. Chcąc być świadomym klientem swojego banku, dobrze jest poznać kilka podstawowych pojęć funkcjonujących w bankowości, by móc ich prawidłowo używać i w efekcie – przestać się bać korzystania z ofert bankowych!

Banki – jakie korzystne oferty mają dla Ciebie?

Produkty bankowe zostały stworzone po to, aby przeciętni konsumenci byli w stanie dużo lepiej korzystać z życia. Oferty banków co jakiś czas zmieniają się, a ich przedstawiciele są w stanie czasem zaoferować nam naprawdę korzystne warunki współpracy. Niektóre osoby powinny się zastanowić nad wzięciem karty kredytowej lub debetowej, jeśli tylko mają ku temu warunki.

Dlaczego?

Ponieważ korzystanie z produktów bankowych pozwala na skrzętne odnotowywanie tych działań w historii kredytowej i w przyszłości bardzo ułatwia zaciągnięcie kredytu na dom czy samochód.

Debet – definicja i znaczenie dla klienta

Debet z definicji oznacza „ujemne saldo na koncie”, czyli sytuację, gdy pobierze się z konta więcej pieniędzy niż było na nim zdeponowane. Brzmi to dość abstrakcyjnie – bo jak można zapłacić kartą za coś, co kosztuje więcej, niż posiadamy na koncie?

Otóż jest to możliwe, co więcej – taka usługa jest dostępna w większości banków dla klientów, którzy wykażą się odpowiednią zdolnością kredytową. Dzięki debetowi można sobie pozwolić na kupienie danej rzeczy nieprzewidzianej w uprzednio przygotowanym budżecie.

Tym, co powinien wiedzieć każdy klient przed skorzystaniem z debetu, są dwie rzeczy: debet jest zawsze ograniczony na jakąś kwotę, a po pewnym czasie należy go uregulować, czyli spłacić – i to z odsetkami.

Wiarygodność kredytowa – warunek otrzymania debetu

Debet na konkretną kwotę, na przykład do 1000 złotych, dla wielu klientów jest dobrym sposobem na szybki zastrzyk gotówki bez konieczności szukania wsparcia w banku lub firmie pożyczkowej. Procedury są tu podobne jak w przypadku starania się o kredyt. W większości przypadków banki dokładnie analizują historię kredytową i możliwości finansowe osoby starającej się o debet, zanim zdecydują się jej go przyznać.

Jeśli więc widniejemy w bazie BIK lub KRD albo w naszej historii kredytowej widać wyraźnie, że mamy kłopot z terminowym płaceniem rat, wówczas bank prawdopodobnie odmówi nam debetu. Również wysokość debetu będzie zależała od tego, ile zarabiamy i jakie mamy stałe zobowiązania kredytowe. Nieterminowe płatności czy obecność na liście dłużników w BIK lub KRD niemal przekreśla nasze szanse na otrzymanie debetu, nawet gdy jesteśmy wieloletnim klientem danego banku.

Jak otrzymać debet w banku?

Banki nie wymagają żadnej dokumentacji, aby zweryfikować prośbę klienta o kredyt – analizują jedynie jego historię konta. Zwykle limit debetowy wynosi dwukrotną wysokość przeciętnych zarobków wnioskującego, jednak nie jest to pewnikiem. Debet spłaca się, kiedy na konto wpłyną środki o odpowiedniej wysokości. Bank daje też określony czas na spłatę – pozwala on wygodnie zorganizować środki na pokrycie debetu. Gdy przekroczy się termin spłaty, bank ma prawo ustalenia podwyższonych odsetek, a nawet wpisania tej sytuacji do historii BIK, co w przyszłości może utrudnić wzięcie kredytu. Otwierając linię debetową warto się zastanowić, jaka dodatkowa kwota środków mogłaby ułatwić codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie, jaka będzie akceptowalna i możliwa do spłaty w terminie.

Koszty debetu

Od pobranej z debetu kwoty zwykle naliczane są odsetki – ich wysokość jest zależna od konkretnego banku oraz od wysokości stopy procentowej, która nie jest wartością stałą. Odsetki rosną każdego dnia, dlatego należy spłacać debet codziennie. Niektóre banki wymagają także, aby korzystać z debetu co miesiąc, a w przeciwnym wypadku naliczają symboliczne opłaty dodatkowe – za sam fakt, że mamy debet, a z niego nie korzystamy. Niewielka prowizja oraz korzystne odsetki mogą wynikać z unikalnych warunków oferowanych przez bank.

Z takiego debetu można korzystać co miesiąc, do pewnej, ustalonej w umowie kwoty, ale należy ją jak najszybciej spłacić – po prostu robiąc przelew na wyznaczony numer konta.

Debet z korzyścią dla klienta!

Debet to nie tylko awaryjna gotówka, którą można w dowolnej chwili załatać budżet. To również sposób na swobodne dysponowanie swoimi pieniędzmi i ustalanie domowego budżetu. Jest jeszcze jedna korzyść w posiadania linii debetowej w swoim banku – wyrabianie historii kredytowej. Dzięki temu każda terminowa spłata będzie oznaczana w historii BIK, a to może przybliżyć klienta do otrzymania w przyszłości wymarzonego, większego kredytu z prawdziwego zdarzenia. Choćby dla możliwości wyrobienia sobie pozytywnej historii kredytowej można przeanalizować zasadność otworzenia linii debetowej.

Świadomość dodatkowej gotówki poza tą faktycznie posiadaną na koncie działa na wiele osób bardzo uspokajająco – choć nie musi oznaczać comiesięcznego „życia pod kreską”.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.