Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wszyscy dobrze wiedzą, że dobrze jest oszczędzać. Dodatkowe środki finansowe dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nierozsądnym jest jednak odkładanie ich w przysłowiowej skarpecie. O wiele bezpieczniej jest ulokować je w banku.

Dlaczego warto założyć lokatę bankową?

Odkładając pieniądze na bankowej lokacie, możemy mieć pewność, że są one bezpieczne. Ponadto, banki niejako nagradzają Klientów odsetkami. Są to oczywiste zalety lokaty bankowej, jednak nie wszystkie. Warto wiedzieć również, że istnieją lokaty bankowe, które pokonują inflację. Znalezienie takiej nie jest łatwe, ale możliwe. Ponadto lokata jest produktem elastycznym i wygodnym – działa na wyjątkowo prostych zasadach. Jej założenie jest równie łatwe, co jej usunięcie. Zwykle wystarczy tylko jedno kliknięcie myszki i lokata zostaje zamknięta. Jeżeli lokujemy swoje środki w inwestycjach typu akcje czy nieruchomości, wyjście z nich może potrwać tygodniami, a nawet miesiącami.

Faktem jest także, że lokata bankowa to mało ryzykowna inwestycja – jedynym ryzykiem może być niewypłacalność banku lub jego upadłość. Jednak w takich sytuacjach klientów chroni właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny – co to?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zapewnia deponentom (tj. osobom, które założyły lokaty w banku) wypłatę środków w razie upadłości banku. Najprościej mówiąc, BFG wypłaca pieniądze, gdy bank lub SKOK danej osoby zbankrutuje.

Jak to się dzieje i skąd BFG ma pieniądze?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, aby mógł realizować swoje zadania, posiada specjalny rachunek rozliczeń gwarantowanych w Narodowym Banku Polskim. Środki na rachunku specjalnym pochodzą z wpłat obowiązkowych każdego banku objętego systemem gwarantowanym oraz z funduszu pomocowego i odsetek z tytułu opóźnienia wpłat przez banki.

Proces wypłaty środków gwarantowanych

Podmiot, który ogłasza upadłość, musi przygotować listę wszystkich osób uprawnionych do odbioru środków gwarantowanych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny podaje do publicznej wiadomości termin i miejsce wypłat, a osoba uprawniona, po okazaniu dokumentu tożsamości, swoje środki może odebrać – w gotówce lub przelewem na wskazany przez siebie rachunek. Obliczając kwotę środków gwarantowanych należy przyjąć średni kurs euro, zgodny z tabelą kursową NBP, na dzień ogłoszenia upadłości przez bank lub SKOK. W przypadku przekroczenia limitu gwarancji (100 000 euro), środki wypłacane są przez zarządcę lub syndyka z masy upadłościowej banku na drodze postępowania upadłościowego. Oznacza to, że nawet, gdy Twoje oszczędności przekroczył limit gwarantowany, odzyskasz swoje pieniądze w całości. Wiąże się to jednak z postępowaniem przed sądem i może potrwać dłużej. Wypłat dokonuje się przez 7 dni roboczych od dnia wystąpienia przez upadły bank z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Jeżeli nie uda się odebrać swoich środków we wskazanym terminie, można je wypłacić w BFG przez 5 lat.

Należy także pamiętać, że fundusz nie zwraca środków, które zostały wpłacone na produkty inwestycyjne. W przypadku produktów łączonych (np. lokata z funduszem) możliwe jest odzyskanie tylko części lokacyjnej. Natomiast jeżeli klient posiada wobec banku także zobowiązania (np. kredytowe), środki gwarantowane zostaną pomniejszone o wartość takich zobowiązań.

Inne zadania BFG

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie tylko zapewnia środki gwarantowane klientom upadłych banków lub SKOK-ów. Ponadto udziela finansowej pomocy bankom, wspiera procesy restrukturyzacyjne dot. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, pracuje nad analizami i prognozami dot. sektora bankowego, analizuje także informacje o podmiotach objętych systemem gwarantowania oraz udziela gwarancji zwiększenia funduszu własnego bankom krajowym, które realizują program naprawczy. Oszczędności, które wpłacasz do banku lub SKOK-u na terytorium Polski są więc bezpieczne. Pozostaje tylko wybrać najlepszą dla siebie lokatę. Warto porównać sobie oferty różnych banków i wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania i na której zarobimy najwięcej.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.