Wszystko, co musisz wiedzieć, przed wzięciem pożyczki.

 • Co składa się na koszt kredytu?
 • Jak porównać oferty pożyczki?
 • Jaką mogę mieć maksymalną rate przy moich dochodach?
 • Co to jest zdolność kredytowa i jak się ją liczy?
 • Kto i w jaki sposób sprawdza Twoją historię kredytową?
 • Jaka jest różnica pomiędzy BIK a BIG?

Jeśli znasz już podstawowe pojęcia, którymi posługują się firmy z sektora finansowego, takie jak RRSO, prowizja czy oprocentowanie, warto zrobić kolejny krok. Przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę przeczytaj jak zwiększyć swoje szanse na ich uzyskanie i jak instytucje finansowe weryfikują swoich klientów.

Co składa się na koszt kredytu?

Jeśli chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową, często spotkasz się ze sformułowaniem „całkowity koszt kredytu”. Oznacza ono sumę wszystkich kosztów, które poniesiesz w związku z umową o kredyt czy pożyczkę. Całkowity koszt kredytu zawiera: odsetki, opłaty, prowizje, a także koszty usług dodatkowych w przypadku, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub pożyczki. W skład całkowitego kosztu kredytu wchodzą zatem odsetki, ale także pozaodsetkowe koszty kredytu. Pozaodsetkowe koszty kredytu, takie jak np. opłata przygotowawcza, są widoczne po kliknieciu przycisku „pokaż szczegóły”. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę ponieważ czasami są one znacznie wyższe niż samo oprocentowanie. Dlatego bardzo ważna jest dokładna analiza ofert, które otrzymasz i sprawdzenie jaki jest dokładny koszt poszczególnych elementów.

Jak porównać oferty kredytu/pożyczki?

Zazwyczaj oferta kredytowa zawiera bardzo wiele różnych parametrów, które możesz porównać. Są to m.in. oprocentowanie, prowizje czy ubezpieczenia. Jednak są dwa uniwersalne parametry Twojej pożyczki, które pozwolą Ci porównać oferty różnych podmiotów – całkowity koszt kredytu i RRSO. Pierwszy podsumowuje wszystkie koszty związane z kredytem, drugi natomiast pozwala na porównanie kosztu, włączając prowizje i koszty bankowe, nie tylko odsetki. RRSO oblicza się w stosunku rocznym i przedstawia procentowo. Warto pamiętać, że jeśli chcesz porównać RRSO musisz to zrobić przy ofercie na taki sam okres kredytowania. Pamiętaj też, że prowizja lub ubezpieczenie może bardzo zmienić całościowy koszt kredytu. Ważne jest też jak długo chcesz spłacać pożyczkę – im więcej rat, tym rata będzie niższa, ale całkowity koszt kredytu wyższy, ponieważ będziesz płacić odsetki od pożyczonej kwoty przez więcej miesięcy.

Jaką mogę mieć maksymalną ratę przy moich dochodach?

Zanim złożysz wniosek o kredyt, warto sprawdzić, jak dopasować ratę do twojego dochodu.

Jednym z najważniejszych wskaźników dla instytucji finansowych jest DTI (Debt To Income), czyli relacja Twoich zarobków do wszystkich posiadanych przez Ciebie zobowiązań kredytowych. Wylicza się go w prosty sposób, dzieląc raty wszystkich kredytów przez miesięczne dochody netto. Na przykład: zarabiasz 3000 złotych netto, a suma rat kredytu to 1000 złotych – w tym przypadku wskaźnik DTI wynosi 33,3%. Najczęściej za bezpieczne uznaje się kredyty, gdzie wysokość zobowiązań nie przekracza właśnie 1/3 zarobków. Uznaje się, że maksymalnym poziomem wskaźnika DTI akceptowanym przez instytucje finansowe jest 50% w przypadku klientów zarabiających nie więcej niż średnią krajową i 65% w przypadku osób zarabiających więcej. Aby mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać kredyt przez kolejne miesiące, musisz podliczyć wszystkie miesięczne obciążenia i sprawdzić, ile pieniędzy zostaje w domowym budżecie na spłatę raty, pamiętając o dodaniu bezpiecznego marginesu na niespodziewane wydatki, np. nieplanowana wizyta u dentysty albo wesele w rodzinie.

Co to jest zdolność kredytowa i jak się ją liczy?

Jeżeli składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę na pewno spotkasz się z pojęciem zdolności kredytowej. Oznacza to nic innego jak zdolność do spłacenia pożyczonej kwoty w terminie, który uzgodnisz z instytucją finansową. Zdolność kredytowa to podstawowy czynnik, który instytucje finansowe biorą pod uwagę w momencie rozpatrywania Twojego wniosku. Zależy ona od wysokości i źródła dochodu (czas i forma zatrudnienia), wysokości Twoich miesięcznych wydatków, Twojego wieku a także od historii kredytowej i obecnego zadłużenia. Instytucja finansowa, która analizuje Twój wniosek po uwzględnieniu wszystkich tych danych szacuje ryzyko związane z przyznaniem Ci kredytu i przedstawia jego warunki.

Kto i w jaki sposób sprawdza Twoją historię kredytową?

Składając wniosek o kredyt gotówkowy czy pożyczkę na samochód, musisz liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa może odmówić Ci udzielenia kredytu. Jeśli starasz się o kredyt lub pożyczkę, musisz pamiętać, że instytucje finansowe sprawdzają wiarygodność swoich przyszłych klientów w różnych źródłach, m.in. KRD, BIK (Biurze Informacji Kredytowej) oraz BIG-ach (biurach informacji gospodarczej). W BIK-u są gromadzone dane dotyczące historii kredytowej, czyli informacje o obecnych i spłaconych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, liniach kredytowych i debetach. Z kolei z BIG-ów instytucje finansowe mogą pobrać raport na temat Twojej wiarygodności płatniczej, czyli informacje o tym, czy terminowo płacisz za różne zobowiązania finansowe, np. rachunki za telefon, prąd, czynsz, a nawet alimenty.

Jaka jest różnica pomiędzy BIK a BIG?

BIK to skrót nazwy Biura Informacji Kredytowej, instytucji, która została założona przez Związek Banków Polskich i banki. BIK zbiera i udostępnia instytucjom finansowym dane klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych m.in. dotyczące historii kredytowej.

Z kolei w BIG znajdują się głównie informacje z pozostałych firm działających na rynku, można w nim np. sprawdzić, czy klient rzetelnie płaci czynsz, rachunki za media, usługi telekomunikacyjne czy telewizje. Znajdują się w nich również informacje dotyczące zadłużenia alimentacyjnego. Pamiętaj, że możesz sprawdzić, jakie informacje na Twój temat zebrały BIK i BIG. Są to m.in. dane o zadłużeniu lub o terminowo spłaconych zobowiązaniach. Można też dowiedzieć się, czy w ciągu ostatniego roku ktoś sprawdzał Cię w bazach i jakie informacje o Tobie uzyskał.

Często zadawane pytania & odpowiedzi

To nie Lendo Polska ustala wysokość oprocentowania tylko banki i instytucje pożyczkowe, z którymi Lendo Polska współpracuje.

Każdy bank oraz instytucja pożyczkowa rozpatruje Twój wniosek indywidualnie i zaproponuje Ci wysokość oprocentowania, opartą na analizie Twojej historii kredytowej, a także na wewnętrznych ocenach ryzyka związanego z Twoją zdolnością spłaty i ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wysokość odsetek jest różna w zależności od banku i instytucji finansowej oraz tego, kto występuje o pożyczkę. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzić ofertę możliwie największej liczby banków i pożyczkodawców, żeby znaleźć ofertę właśnie dla siebie.

WAŻNE: Żeby się dowiedzieć jakie oprocentowanie mogą Ci zaproponować banki i instytucje kredytowe musisz wysłać wniosek o pożyczkę.

W Lendo Polska możesz wystąpić o pożyczkę w wysokości od 1000 do 60 000 PLN.

Partnerzy współpracujący z Lendo Polska przeanalizują Twój wniosek, żeby zorientować się w Twojej sytuacji finansowej i ocenić Twoją przyszłą zdolność do spłaty pożyczki. Na tej podstawie określą, ile możesz pożyczyć i na jakich warunkach.

Zazwyczaj można obniżyć koszty pożyczki i kredytu stosując konsolidację wielu pożyczek w jedną.

Korzystając z pośrednictwa Lendo Polska możesz wystąpić z wnioskiem o pożyczkę w takiej wysokości, żeby pokryła obecne pożyczki i kredyty. Jeżeli partnerzy współpracujący z Lendo Polska zaoferują Ci pożyczkę w takiej wysokości, będziesz mógł samodzielnie spłacić stare pożyczki i kredyty.

W zależności od banków czy instytucji pożyczkowych czas oczekiwania na pieniądze może być różny.

Mniejsze kwoty są zazwyczaj dostępne szybciej.

Niektórzy z naszych partnerów oferują pożyczki osobom bez wiarygodności kredytowej, ale to oni przeprowadzają indywidualną ocenę każdego przypadku Klienta i Lendo Polska nie ma na to żadnego wpływu.

Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym terminie.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o procesie spłaty i ewentualnych kosztach skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą.

Możesz sam wybrać okres spłaty, od 3 miesięcy do 7 lat

 • Wybierz interesującą Cię kwotę oraz okres spłaty kredytu
 • Wypełnij kolejne pola wnioski
 • Po wysłaniu wniosku, zostaniesz poproszony o wpisanie na stronie otrzymanego kodu z sms
 • Po weryfikacji Twoich danych, nasi partnerzy złożą Tobie realną ofertę pożyczki/kredytu (pierwsze oferty są widoczne w ciągu kilku minut) maksymalnie do 24h
 • Spośród wszystkich ofert wybierz najlepszą, wedle własnych preferencji
 • Zostaniesz przekierowany na stronę pożyczkodawcy/kredytodawcy aby potwierdzić podane dane, zapoznać się z umową oraz sfinalizować wypłatę środków

Nasi partnerzy posiadają różne kryteria do przyznania pożyczki, natomiast głównymi warunkami są:

 • obywatelstwo polskie
 • ważny dowód osobisty
 • stały dochód
 • wiek od 18 do 80 lat
 • własny rachunek bankowy w banku zarejestrowanym na terenie polski
 • odpowiednia zdolność kredytowa
 • brak negatywnych wpisów w bazach BIK

Wystarczy, że wypełnisz wniosek a twój profil zostanie utworzony automatycznie. Będziesz mógł/mogła zalogować się do niego w dowolnym momencie poprzez kliknięcie przycisku "zaloguj się" na stronie głównej.